Większość Ukraińców popiera wyzwolenie Krymu środkami militarnymi

64% respondentów ankietowanych przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii uważa, że Ukraina powinna dążyć do wyzwolenia całego terytorium, w tym Krymu, nawet jeśli istnieje ryzyko mniejszego poparcia Zachodu i dłuższej wojny.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii w dniach od 22 lutego do 6 marca, donosi Ukrinform.

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii przypomniał, że według najnowszych danych Instytutu bezwzględna większość Ukraińców — 87% — sprzeciwia się jakimkolwiek ustępstwom terytorialnym; 9% jest na nie gotowych. Pytanie to zadawano jednak ogólnie o „koncesje terytorialne”, bez wyszczególnienia terytoriów i ewentualnych propozycji „kompromisowych”.

Należy zauważyć, że brytyjski naukowiec zaproponował zadanie pytania o możliwe wojskowe wyzwolenie Krymu.

Tak więc, zgodnie z badaniem, respondentom zaproponowano dwa scenariusze. Jednym z nich było podłączenie pomocy Zachodowi w wyzwoleniu i niezawodnej ochronie wszystkich terytoriów, w tym Donbasu, ale z wyłączeniem Krymu. Drugi scenariusz zakładał próby militarnego wyzwolenia Krymu, ale z założeniem, że Zachód może ograniczyć pomoc i wojna może się przeciągnąć.

„Jak widać, w takim podejściu przestrzeń do szukania „kompromisów” naprawdę się poszerza i coraz więcej osób jest gotowych zaakceptować ten format działania. Jednocześnie jednak większość respondentów – 64% – uważa, że Ukraina powinna dążyć do wyzwolenia całego terytorium, w tym Krymu, nawet jeśli istnieje ryzyko spadku poparcia z Zachodu i ryzyko dłuższej wojny” – powiedział Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

Instytut dodał, że 24% respondentów jest bardziej skłonnych do opcji, że w zamian za wyzwolenie i ochronę wszystkich terytoriów z Donbasem (ale bez Krymu) Ukraina może powstrzymać się od działań zbrojnych na półwyspie.

Zaznacza się, że badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych na losowej próbie numerów telefonów komórkowych. Przebadano 2007 respondentów - obywateli Ukrainy w wieku 18 lat i starszych, którzy w momencie badania mieszkali na terytorium Ukrainy w granicach kontrolowanych przez władze Ukrainy do 24 lutego 2022 r.