rosprop podaje fałszywe informacje o dzieciach w szeregach Sił Zbrojnych

Fact-checking

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Jednocześnie propagandyści próbują zdyskredytować „Płast” i inne ukraińskie organizacje patriotyczne

Rosyjskie środki masowego przekazu i kanały telegramu rozpowszechniły fałszywkę o „Młodzieży Hitlerowskiej” (nazistowskiej paramilitarnej organizacji młodzieżowej, która składała się z chłopców w wieku od 10 do 18 lat - red.) w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Przede wszystkim udział nieletnich w wojnie jest niemożliwy na mocy ukraińskiego prawa, a mianowicie zgodnie z ustawą „O służbie i obowiązku służbowym”. Mobilizacji podlegają obywatele w wieku od 18 do 60 lat, którzy mogą pełnić służbę wojskową. Ponadto, aby zostać członkiem formacji dobrowolnej, konieczne jest również osiągnięcie pełnoletności.

Po drugie, propagandyści wykorzystali zdjęcie martwego 18-letniego ukraińskiego żołnierza Maksyma Tkacza i podali go jako nieletniego. Po lewej zdjęcie rozpowszechniane przez propagandzistów, a po prawej zdjęcie opublikowane przez szefa ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhija Gajdaja na Facebooku ku pamięci Maksyma Tkacza.

Po trzecie, rosyjska propaganda aktywnie dyskredytuje ukraińskie organizacje patriotyczne. Organizacja „Płast” potwierdziła brak zaangażowania w szkolenie i rekrutację dzieci do dalszego wcielenia do Sił Zbrojnych.

W komentarzu dla Ukrinformu szef rady nadzorczej „Płastu” Jurij Juzycz powiedział, że „Płast” nie odnotował ani jednego przypadku bezpośredniego lub nieoficjalnego udziału niepełnoletnich członków organizacji w działaniach wojennych.

„W obecnej wojnie wśród setek mężczyzn i kobiet walczących dziś w Siłach Obronnych Ukrainy nie ma ani jednego nieletniego. Są to w większości dorośli, którzy w związku z pełną ofensywą rosji 24 lutego zostali zmuszeni do porzucenia swoich dotychczasowych zawodów, pracy z dziećmi i stanięcia w obronie Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni za odwagę i miłość do Ukrainy” – wyjaśnił.

Propagandyści napisali też, że organizacja „Prawa Młodzież” rzekomo wysyła w szeregi Sił Zbrojnych dzieci w wieku 14-16 lat, dołączając do tego zdjęcie „16-latka”.

W rzeczywistości sytuacja jest zupełnie inna. „Prawa Młodzież” zrzesza młodych ludzi w wieku od 16 do 21 lat.

Ukrinformowi udało się skontaktować z chłopcem, którego zdjęcia ilustrują fałszywy post. Powiedział, że ma 19 lat.

Dmytro Badrak