Ukraińcy zorganizowali w Warszawie Marsz Wdzięczności dla Polaków

zdjęcie, wideo

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W Warszawie tysiące Ukraińców wzięło udział w wielkim Marszu Wdzięczności dla Polaków w podziękowaniu narodowi polskiemu za wsparcie Ukraińców - poinformował korespondent Ukrinform.

Uczestnicy marszu zgromadzeni w pobliżu Sejmu RP i centralnych ulic przemaszerowali obok Pałacu Prezydenckiego na Plac Zamkowy. Nieśli flagi Ukrainy i Polski, a także plakaty z napisami w języku polskim „Dziękujemy!”, „Dziękujemy wam, przyjaciele!" itp.

Ukraińcy zorganizowali Marsz Wdzięczności w Warszawie / Zdjęcie: Jurij Banachewycz, Ukrinform

Skandowano po polsku „Dziękujemy, dziękujemy!", „Niech żyje Polska", „Chwała Ukrainie!" i rozdawano przechodniom kwiaty i niebiesko-żółte znaczki.

Na Placu Zamkowym organizatorzy imprezy zaproponowali wszystkim wzięcie udziału w dwóch akcjach: napisanie swoich życzeń na wielkiej ukraińskiej fladze oraz pozostawienie odcisków palców na plakacie z dwoma sercami - niebiesko-żółtym i biało-czerwonym, symbolizujący przyjaźń ukraińsko-polską.

Następnie odbył się koncert zarówno ukraińskich, jak i polskich zespołów.

W koncercie wzięli udział m.in. Maria Burmaka, Kazka, TVORCHI i Poparzeni Kawą Trzy. Na scenie pojawiły się kobiety i dzieci, które przybyły do Polski z Buczy, Charkowa, Mariupola i innych ukraińskich miast dotkniętych agresją rosyjską. Opowiadali o sytuacji w swoich miastach i dziękowali Polakom za pomoc.

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca z warszawskiej sceny zaproponował przyznanie Polsce Pokojowej Nagrody Nobla za jej wkład we wspieranie Ukraińców i osiągnięcie pokoju w naszym kraju.

Wydarzenie zorganizowano w ramach 2. edycji międzynarodowej akcji charytatywnej Save Ukraine — #StopWar.

Marsz i koncert w Warszawie zorganizowali Euromaidan-Warszawa, Fundacja Uniters i „Nash Wybir”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.

av