Ukraina wzywa do nałożenia sankcji kulturowych na Rosję

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej domaga się nałożenia sankcji kulturalnych na Federację Rosyjską, a tym samym ograniczenia jej kulturalnej obecności na arenie międzynarodowej – poinformowała służba prasowa resortu w Telegramie, donosi Ukrinform.

„Przyłączajcie się do podpisania sankcji kulturalnych przeciwko Federacji Rosyjskiej! Biorąc pod uwagę, że Federacja Rosyjska arbitralnie łamie traktaty międzynarodowe i normy społeczne, domagamy się, aby w następstwie sankcji politycznych, gospodarczych, sportowych i innych nałożyć na nią sankcje kulturowe, ograniczając w ten sposób jej obecność kulturalną. W tym de facto totalitarnym kraju kultura pełni funkcję służebną i służy jako propaganda polityczna” – czytamy w oświadczeniu.

Tak więc w imieniu Ukrainy i krajów partnerskich, które wspierają humanizm, pokój i porządek na świecie, Ministerstwo Kultury wymaga, aby: anulować wszystkie projekty, w które zaangażowana jest Rosja, oraz projekty, które mają finansowanie pochodzenia rosyjskiego, zakazać rosyjskich centrów kultury na terytorium krajów partnerskich, wycofać z rad nadzorczych i sojuszy kulturalnych obywateli rosyjskich, odmówić sponsoringu i wsparcia organizacyjnego.

Ukraina domaga się także zniesienia udziału Rosji (jej udział w Eurowizji został już odwołany) w międzynarodowych festiwalach, wystawach, forach i wydarzeniach artystycznych: w wystawach i targach sztuki współczesnej, (m.in. Biennale Sztuki w Wenecji, Art Basel, Documenta), w Cannes, Berlinie, w Wenecji i w innych międzynarodowych festiwalach filmowych, na Festiwalu w Salzburgu, w Awinionie, Festiwalu Arena di Verona i w innych wydarzeniach teatralnych i muzycznych oraz w wydarzeniach literackich (m.in. Targi Książki we Frankfurcie, London Book Forum).

W szczególności Ministerstwo opowiada się za uniemożliwieniem relacjonowania kultury rosyjskiej w mediach. I by przestać współpracować z artystami, którzy otwarcie popierają reżim Władimira Putina, jak to zrobiły Filharmonia Monachijska, Orkiestra Filharmonii Rotterdamskiej, Teatr La Scala, Royal Opera House w Londynie i wiele innych organizacji kulturalnych, które okazały solidarność z Ukrainą.

„My, ludzie zajmujący się kulturą i sztuką, doceniamy pozycję niektórych rosyjskich artystów, którzy otwarcie potępiali agresję i działania militarne Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Sztuka zawsze stoi na czele wartości humanistycznych. Rozumiemy, że kultura nie może służyć propagandzie celów i powinny mieć na celu rozwijanie krytycznego myślenia i poszukiwania dialogu. Federacja Rosyjska jest agresorem. Jej kultura jest toksyczna! Nie bądźmy współwinni! "- napisano w oświadczeniu.

Oświadczenie podpisali już: minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko, szef Państwowej Agencji Edukacji Artystycznej i Artystycznej Halyna Hryhorenko, inicjator, właściciel galerii, kurator, muzyk Pawło Gudimow, reżyser filmowy Walentyn Wasjanowicz, aktorka Irma Witowska, pisarz Serhij Żadan, artysta reżyser filmowy, uczestnik Biennale w Wenecji 2022 Paul Makow i inni.

Teksty mogą być podpisywane i rozpowszechniane w języku angielskim, francuskim, włoskim i niemieckim.

Lista sygnatariuszy jest na bieżąco aktualizowana.

Jak poinformował Ukrinform, Ołeksandr Tkaczenko napisał do YouTube list z prośbą o zablokowanie rosyjskich kanałów telewizyjnych w serwisie.

av