Suszczenko odbywa wyrok w miejscu, gdzie wcześniej zsyłano polskich patriotów - dyrektor Ukrinform

Suszczenko odbywa wyrok w miejscu, gdzie wcześniej zsyłano polskich patriotów - dyrektor Ukrinform

Ukrinform
Dziennikarz Ukrinform, aresztowany w Rosji, odbywa swoją karę w kolonii karnej w obwodzie kirowskim, która była „tradycyjnym” miejscem zsyłki polskich patriotów – powiedział Dyrektor generalny Ukrinform Oleksander Charczenko podczas swojego wystąpienia na otwarciu wystawy rysunków Suszczenko w Warszawie, stworzonych przez niego w czasie swojego dwuletniego pobytu w więzieniu, podaje korespondent Ukrinform.

"Nie wiem, na ile zrozumiałym dla Polaków będzie fakt, że nasz Roman Suszczenko odbywa swą niesprawiedliwą karę gdzieś w pobliżu Kirowa. Przypomnę jednak starą, przedrewolucyjną nazwę tego miasta – Wiatka. To jedno z „tradycyjnych” miejsc zsyłki polskich patriotów walczących o wolność Polski w krwawych potyczkach z Imperium."- powiedział Charczenko.

Tą myśl Charczenko zilustrował historią polskiego pisarza, historyka i polityka, Mariana Karola Dubieckiego i polskiego artysty Michała Andriolli, którzy w latach 1860-1870 odbywali swoje kary w Wiatce, oraz historią Stanisława Cywińskiego, dziennikarza z czasów Drugiej Rzeczypospolitej, którego po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow, sowieccy okupanci zesłali do obozu we Wiatce, wielkiego stalinowskiego gułagu, gdzie zmarł wiosną 1941 roku.

„Przyglądając się rysunkom Romana, poczujcie tę jego tęsknotę do wolności. Poczujcie także wspólne rysy naszej historii, ukraińskiej i polskiej. Historia niezwyciężonej walki o wolność, w której mieliśmy i mamy jednego wspólnego wroga” - powiedział Charczenko.

Przypomnijmy, 30 września 2016 roku korespondent Ukrinform we Francji, Roman Suszczenko, został zatrzymany w Moskwie, dokąd przyjechał prywatnie z Paryża. 7 października 2016 roku został oskarżony o szpiegostwo. FSB Rosji oświadczyła, że ​​Suszczenko jest członkiem Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. GZW MOU sprostował tą informację.

4 czerwca 2018 roku Sąd miejski w Moskwie skazał Suszczenko na 12 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 12 września, Sąd Najwyższy Rosji potwierdził prawomocność tej decyzji.

7 listopada Rosja poinformowała Ambasadę Ukrainy w Moskwie, że Suszczenko wysłano do kolonii numer 11 w obwodzie kirowskim (miasto Kirowo-Czepieck, wieś Utrobino).

Podczas pobytu w moskiewskim więzieniu Suszczenko stworzył ponad 20 rysunków, których powiększone fotokopie, składają się na wystawę. Jej pierwsza prezentacja odbyła się w Kijowie pod nazwą "Sztuka zza krat". Następnie pokazano ją w Brukseli. W niedalekiej przyszłości prezentacja rysunków Suszczenko odbędzie się we Francji.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-