Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższej przyszłości, wygrałby Zełenski

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższej przyszłości, wygrałby Zełenski

Ukrinform
Gdyby wybory prezydenckie miały się odbyć w najbliższej przyszłości, w pierwszej turze najwięcej głosów otrzymałby urzędujący prezydent Wołodymyr Zełenski, a także pokonałby potencjalnych rywali w drugiej turze.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Centrum im. Razumkowa: „Ocena sytuacji w kraju, zaufanie do polityków, orientacje wyborcze obywateli (styczeń-luty 2021)” - podaje Ukrinform.

„Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższej przyszłości, Wołodymyr Zełenski uzyskałby najwięcej głosów w pierwszej turze (16% wszystkich respondentów lub 23% spośród tych, którzy wezmą udział w wyborach i podjęli już decyzję, na kogo oddać głos)" - napisano.

Według sondażu na współprzewodniczącego frakcji „Platforma Opozycyjna - Za Życie” Jurija Bojko zamierza głosować 13% i 20% badanych, na Petra Poroszenko - odpowiednio 12% i 18%, na przywódczynię „Batkiwszczyny” Julię Tymoszenko - 8% i 11%, na lidera partii „Siła i honor” Ihora Smeszko - 3,5% i 5%, na Anatolija Hrycenko - 2,5% i 3%, na byłego premiera Wołodymyra Hrojsmana - odpowiednio 2% i 3%, lidera „Partii Radykalnej” Ołeha Łaszka - 2% i 3%, na Przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytro Razumkowa - 1% i 2%, na lidera frakcji „Swoboda’ w radzie miasta Lwowa Rusłana Koszulinskiego - 1% i 2%, dla Ołeksandra Wilkula - 1% i 1,5%, na mera Kijowa Witalija Kliczko - odpowiednio 1% i 1%.

W trakcie ankiety poproszono respondentów o wskazanie, na jakiego polityka oddaliby głos, gdyby odbyła się druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie. Druga tura została wymodelowana była z udziałem czterech kandydatów: Zełenskiego, Bojki, Poroszenki, Razumkowa.

Tak więc w przypadku rywalizacji wyborczej w drugiej turze z Poroszenką, Bojko czy Razumkowem Zełenski zostaje zwycięzcą wyborów prezydenckich. Razumkow pokonuje Poroszenkę i Bojkę, a Poroszenko wygrywa w przypadku rywalizacji wyborczej w drugiej turze z Bojką.

Badanie zostało przeprowadzone przez służbę socjologiczną Centrum im. Razumkowa od 29 stycznia do 3 lutego 2021 r. Zastosowana była metoda wywiadów osobistych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. W trakcie badania przeprowadzono 2019 wywiadów z osobami, którzy mieszkają we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i Donbasu). Teoretyczny błąd próbkowania (z wyłączeniem efektu projektowego) nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

Przypomnijmy, według sondażu przeprowadzonego przez grupę socjologiczną „Rating” w dniach 2-3 lutego 2021 r., gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się w najbliższej przyszłości, to obecny szef państwa Wołodymyr Zełenski uzyskałby najwięcej głosów: popiera 21,2% i wygrałby też w drugiej turze wyborów.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-