Niemiecki ekspert powiedział, które wiadomości najtrudniej sprawdzić

Niemiecki ekspert powiedział, które wiadomości najtrudniej sprawdzić

Ukrinform
Najtrudniejsze do zweryfikowania są wiadomości tekstowe, w których fakty są pomieszane z przemyśleniami, a także zdjęcia i filmy, które po raz pierwszy pojawiają się w zamkniętych usługach przesyłania wiadomości (WhatsApp, Telegram).

Taką oceną podzielił się „kontroler faktów” niemieckiej agencji informacyjnej dpa Stefan Voss w wywiadzie dla Ukrinform.

„Szczególnie trudno jest sprawdzić wiadomości, w których stwierdzenia i opinie są bardzo zróżnicowane. Ponadto określenie pochodzenia zdjęcia lub filmu jest często problemem technicznym. Wiele zapisów jest początkowo przekazywane w zamkniętych usługach przesyłania wiadomości (WhatsApp, Telegram), a dopiero później są upowszechniane za pośrednictwem otwartych sieci, takich jak Twitter czy Facebook. To sprawia, że prawie niemożliwe jest ustalenie, kto jest autorem zdjęcia lub filmu”- powiedział Voss.

Jak powiedział, najczęściej w codziennej pracy niemieckiej agencji informacyjnej dpa sprawdzają wypowiedzi znanych osób lub wypowiedzi rozpowszechniane przez użytkowników na portalach społecznościowych. W szczególności często przypisuje się osobie fikcyjne cytaty lub błędnie zinterpretowane statystyki, na przykład dotyczące przestępstw.

„W sieciach społecznościowych mamy do czynienia głównie z fałszywymi stwierdzeniami, które są rozpowszechniane w celu wywołania u ludzi niepokoju lub złości. Obserwujemy to zjawisko w wielu krajach Europy. Od początku pandemii koronawirusa porady zagrażające życiu czasami rozprzestrzeniają się za pośrednictwem sieci społecznościowych, takich jak Facebook, YouTube czy Telegram”- powiedział niemiecki ekspert.

Podkreślił, że wyławianie fałszywych wypowiedzi w mediach społecznościowych to zadanie dziennikarzy, z których każdy musi umieć zastosować podstawowe umiejętności w zakresie badań i weryfikacji cyfrowej. „W przyszłości za pomocą tych podstawowych metod nadal będzie można wykryć dużą liczbę fejków” - powiedział Voss. Jednocześnie zwraca uwagę, że weryfikacja jest ciągłym szkoleniem, m.in. pod kątem perspektyw zwiększenia ilości i technicznej doskonałości dip fejków.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-