Ukraina obchodzi 30. rocznicę przyjęcia Deklaracji o Suwerenności Państwa

Ukraina obchodzi 30. rocznicę przyjęcia Deklaracji o Suwerenności Państwa

Ukrinform
Tego dnia, 30 lat temu, Rada Najwyższa Ukraińskiej SRR przyjęła Deklarację Suwerenności Państwa Ukrainy.

Preambuła tego dokumentu głosiła „supremację, niezależność, kompletność i niepodzielność władzy Republiki na jej terytorium oraz niezależność i równość w stosunkach zagranicznych”. Tylko Rada Najwyższa mogła zabierać głos w imieniu narodu ukraińskiego. Terytorium Ukrainy w obrębie istniejących granic uznano za nienaruszalne. Podkreślono także wyłączne prawo narodu ukraińskiego do posiadania, używania i rozporządzania bogactwem narodowym Ukrainy.

Rada Najwyższa proklamowała także prawo kraju do własnych sił zbrojnych, wojska i organów bezpieczeństwa państwa. Ukraina zobowiązała się nie rozprzestrzeniać, nie wytwarzać ani nie budować broni jądrowej. Przyszła polityka zagraniczna Ukrainy determinowana Deklaracją była postrzegana jako neutralna, jej podstawowym zadaniem były określone interesy narodowe Ukrainy.

Zasadniczo Deklaracja stworzyła podstawy dla republikańskiego stanowienia prawa, niezależności od prawa radzieckiego. Przyjęty dokument nie uzyskał jednak statusu aktu konstytucyjnego. Ukraina pozostała częścią ZSRR, więc organizacje międzynarodowe i kraje nie uznały jej niepodległości. Powodem tego był brak uprawnień w Radzie Najwyższej ukraińskiej SRR do decydowania o wystąpieniu republiki Związku Radzieckiego, tj. do ogłoszenia niepodległości ukraińskiej SRR. Zgodnie z wymogami Konstytucji ZSRR i ukraińskiej SRR tylko obywatele ukraińskiej SRR, jako pełnia władzy w republice, mieli prawo podjąć taką decyzję w referendum. Ówczesne normy prawa międzynarodowego również zobowiązywały Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR do przeprowadzenia republikańskiego referendum.

Deklaracja suwerenności państwowej Ukrainy stała się jednak podstawą „Aktu proklamacji niepodległości Ukrainy”, przyjętego przez Radę Najwyższą 24 sierpnia 1991 r. Następnie, po raz drugi, Ukraina została ogłoszona niezależną demokracją i ostatecznie wyszła z ZSRR. Niepodległość kraju została poparta w referendum w całej Ukrainie 1 grudnia 1991 r.

Co ciekawe, Ukraina po raz pierwszy obchodziła Dzień Niepodległości 16 lipca 1991 r.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-