Ukraina obchodzi 6-lecie tragicznych wydarzeń na Majdanie

Ukraina obchodzi 6-lecie tragicznych wydarzeń na Majdanie

Ukrinform
Tego dnia, 6 lat temu, na Ukrainie rozpoczął się najbardziej krwawy etap rewolucji godności. W okresie od 18 do 20 lutego 2014 r. w centrum Kijowa zginęło ok. 100 osób, kilkadziesiąt zniknęło, było ponad tysiąc rannych, a setki - aresztowano i torturowano.

Rankiem 18 lutego 2014 r., protestujący zorganizowali marsz na Parlament, zwany "pokojowym atakiem". Uczestnicy domagali się, aby władze rozwiązały kryzys i sytuację w kraju, przede wszystkim ograniczając uprawnienia prezydenta Ukrainy, zmieniając Konstytucję Ukrainy. Funkcjonariusze policji, działając na polecenie kierownictwa, wspólnie z "tituszkami", rażąco naruszając obowiązujące przepisy, zastosowali przemoc, używając broni palnej dla rozgonienia manifestacji.

W rezultacie 18 lutego na ulicach Instytuckiej i Hruszewskiego zginęło 23 osób, a 509 otrzymały ranienia, z czego 37 - ciężkie, 85 – średnio ciężkie. We wrześniu 2014 roku, już po obaleniu reżimu, Ukraina wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni na Majdanie, ale bardzo trudno dziś pociągnąć do odpowiedzialności organizatorów wydarzeń na Majdanie, ponieważ znaczna część z nich uciekła za granicę, w tym do Rosji. Prokuratura Generalna Ukrainy aktualnie poszukuje ponad 90 osób.

20 lutego 2019 r. Prokuratura Generalna oświadczyła, że ​​faktycznie zakończyła dochodzenie w sprawie rozstrzelania działaczy w Kijowie. Komisja ekspertów, na podstawie 988 tomów śledztwa, stwierdziła, że ​​śmierć i obrażenia uczestników Euromajdanu były bezpośrednio związane z decyzjami i działaniami prezydenta Wiktora Janukowycza, szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i jego podwładnych.

Jednak od 20 listopada 2019 r. w wyniku reformy Prokuratura Generalna utraciła uprawnienia do prowadzenia dochodzeń w tym postępowaniu karnym i zaczęła przekazywać sprawy do KBŚ. Biuro powinno otrzymać 50 spraw dotyczących Majdanu, kolejne 40 spraw zostanie przekazane przez Biuro Prokuratora Generalnego do Krajowego Biura Antykorupcyjnego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-