Ukraina obchodzi Dzień Godności i Wolności

Ukraina obchodzi Dzień Godności i Wolności

zdjęcie
Ukrinform
Dzień godności i wolności obchodzony jest corocznie 21 listopada, zgodnie z dekretem prezydenckim z 13 listopada 2014 roku. Święto upamiętnia początek dwóch wydarzeń z najnowszej historii Ukrainy: Pomarańczowej Rewolucji z 2004 r. i Rewolucji Godności z 2013 roku.

Dzień Godności i Wolności był swego rodzaju następcą Dnia Wolności, obchodzonego na cześć Pomarańczowej Rewolucji w latach 2005–2011 w dniu 22 listopada, ale go zniesiono.

21 listopada 2013 r. rozpoczęły się pierwsze protesty ukraińskiej społeczności w odpowiedzi na decyzję ówczesnych władz o zawieszeniu kursu integracji europejskiej i anulowaniu procesu przygotowań do podpisania układu o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską. Utrata priorytetów polityki zagranicznej Ukrainy, jaką była umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE, wywołała oburzenie wśród Ukraińców.

Dla społeczeństwa ukraińskiego stało się jasne, że kraj szybko zmierza w kierunku pełnego autorytaryzmu, gdzie lekceważone są podstawowe prawa człowieka, panuje korupcja, bezprawie, represje i terror. To właśnie sprawiło, że Ukraińcy najpierw wyszli na ulice Kijowa, a następnie w innych miastach Ukrainy.

Wydarzenia przebiegły szybko i dramatycznie - od pokojowych spotkań studentów po masowe zgromadzenia, płonące opony, koktajle Mołotowa i kostki brukowe, które stały się bronią w rękach protestujących.

Ale najbardziej tragiczne było to, że tym razem, w przeciwieństwie do wydarzeń z pomarańczowej rewolucji, utrzymanie godności i wolności kosztowało Ukraińców 106 zabitych i ponad 2 tysiące rannych. I taka była cena tych 3 miesięcy Euromajdanu.

Przestępna władza zrobiła wszystko by pociągnąć za sobą w przepaść Ukrainę, kładąc ją na barki „starszego brata” - anektowanie Krymu i wojna w Donbasie.

Warto jednak pamiętać, że droga wybrana przez naród ukraiński, choć trudna, ale nieodwracalna - wydarzenia, które rozpoczęły się pod Pomnikiem Niepodległości wieczorem 21 listopada 2013 r., wciąż trwają.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-