Upadek muru berlińskiego stał się katalizatorem niepodległości Ukrainy – Bekeszkina

Upadek muru berlińskiego stał się katalizatorem niepodległości Ukrainy – Bekeszkina

Ukrinform
Upadek muru berlińskiego, który miał miejsce 30 lat temu, spowodował upadek ZSRR i stał się katalizatorem niepodległości Ukrainy – powiedziała dyrektor fundacji „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa, starszy badacz w Instytucie Socjologii NAS Ukrainy, Iryna Bekeszkina na konferencji prasowej w Kijowie - donosi korespondent Ukrinform.

„9 listopada odbędzie się bardzo ważne wydarzenie europejskie i będzie obchodzone w prawie wszystkich stolicach Europy - 30. rocznica upadku muru berlińskiego. Jest to również niezwykle ważne dla Ukrainy. Jeśli Ukraina to Europa, to historia Europy jest także historią Ukrainy. I oczywiście takie wydarzenie, które zapoczątkowało upadek systemu socjalistycznego, upadek dominacji Związku Radzieckiego nad Europą Wschodnią, jest bardzo, bardzo ważne - podkreśliła Bekeszkina.

Zauważyła, że ​​Fundacja Inicjatyw Demokratycznych przeprowadziła ankietę na temat wpływu tego wydarzenia na przyszłość Europy i Ukrainy i miała nadzieję, że będzie to początek dyskusji w mediach i środowisku ekspertów na temat tego, jak Ukraina jest gotowa na integrację europejską i jak gotowa jest Europa, aby pomóc Ukrainie w tym procesie.

„Zgadzam się, że Ukraina powinna udowodnić, że jest Europą, ale wydaje mi się, że Europa też powinna to udowodnić” - podkreśliła Bekeszkina.

Jednocześnie socjolog przypomniała sondaż przeprowadzony podczas Euromajdanu na temat europejskiej metody badań wartości.

„Okazało się, że wartości ludzi na Majdanie były znacznie bardziej proeuropejskie niż ogólnie w krajach europejskich. To bardzo specyficzna kategoria ludzi. Z pewnością mieli znacznie więcej wartości proeuropejskich niż ludność Ukrainy. Ale byli też najbardziej europejskimi Europejczykami - podkreśliła Bekeszkina.

Jak wspomniano, uczestnicy sondażu są jednomyślni w pozytywnej ocenie upadku muru berlińskiego. Jego główne konsekwencje nazywane są światowymi transformacjami geopolitycznymi - upadek muru berlińskiego faktycznie oznaczał koniec zimnej wojny, znacznie osłabił geopolityczne wpływy ZSRR i położył podwaliny pod jego upadek.

Eksperci zauważyli, że upadek muru berlińskiego był impulsem do demokratyzacji krajów Europy Środkowej i Wschodniej i umożliwił im przystąpienie do UE i NATO. Większość ekspertów twierdzi, że upadek muru berlińskiego stał się katalizatorem niepodległości Ukrainy w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego.

Fundacja „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa przeprowadziła ankietę ekspercką w dniach 30 października - 4 listopada 2019 r., aby ocenić historyczne wydarzenie - upadek muru berlińskiego - dotyczące tego, jak wpłynęło to na przyszłość Europy i Ukrainy, jaka może być przyszłość projektu europejskiego i czy Ukraina stanie się jego częścią. W badaniu wzięło udział 26 ekspertów.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-