Dziś Ukraińcy obchodzą Dzień Niepodległości

Dziś Ukraińcy obchodzą Dzień Niepodległości

Ukrinform
Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest corocznie 24 sierpnia, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej ZSSR 24 sierpnia 1991 - dokument polityczny i prawny potwierdzający nowy status państwa ukraińskiego.

Do swojej niepodległości Ukraina przeszła długą drogę. Historia powstania państwa ukraińskiego ma tysiącletnią tradycję. Jego początkiem jest istnienie państwa Antskiego, państwowego zjednoczenia Polan Rusi, a następnie połączenie państwa rosyjskiego z jego ośrodkiem w Kijowie. Wraz z rozpadem państwa kijowskiego tradycje państwowości przeszły na księstwo halicko-wołyńskie. Potem było Wielkie Księstwo Litewsko-Rosyjskie, w którym ziemie kijowskie i wołyńskie cieszyły się znaczną autonomią.

W XVII wieku na terytorium współczesnej Ukrainy zaczęło się formować państwo kozackie. Przez ponad sto lat Kozacy walczyli o niepodległość Ukrainy, ale nie mogli jej osiągnąć. W XVIII wieku naród ukraiński utracił państwowość i przez następne dwieście lat znalazł się w granicach dwóch imperiów - rosyjskiego i austriackiego.

W XIX - na początku XX wieku narodził się i rozwijał ukraiński ruch narodowy, który doprowadził do rewolucji ukraińskiej 1917–1921 i odrodzenia państwowości ukraińskiej. Utworzona zostaje Rada Centralna, która swoim III Uniwersałem proklamowała utworzenie Ukraińskiej Republiki Ludowej , a IV Uniwersałem ogłasza niepodległość URL. W 1919 r. Akt o połączeniu potwierdził jedność ziem ukraińskich. Jednak URL jako państwo nie trwało długo. Naród ukraiński traci szansę posiadania własnego państwa do końca XX wieku.

Po sierpniowym zamachu stanu w Moskwie, w obliczu niebezpieczeństwa, które wyłoniło się nad Ukrainą i kontynuując tysiącletnią tradycję budowania państwa, 24 sierpnia 1991 r. podczas nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej Republiki została proklamowała niepodległość Ukrainy i utworzenie niezależnego państwa, Ukrainy.

Oznaczało to, że państwo ukraińskie miało własne niepodzielne i nienaruszalne terytorium, na którym działają Konstytucja i prawo Ukrainy. Samodzielnie dba i chroni swoją państwowość, gwarantuje wszystkim obywatelom prawa i wolności, wyłącznie zarządza zasobami naturalnymi, samodzielnie zarządza gospodarką, ma własny system monetarny i walutowy, prowadzi politykę międzynarodową i ustanawia stosunki z sąsiadami, rozwija naukę, edukację, kulturę.

Pod koniec 1991 r. Ukraina ze wszystkich formalnych punktów widzenia stała się niepodległym państwem, które w tym statusie zostało dość szybko uznane przez społeczność światową. Ukraina uzyskała pełną niepodległość po referendum ogólnokrajowym 1 grudnia 1991 r., kiedy 90,32% obywateli głosowało za jej niepodległością. Zatwierdzając Deklarację Niepodległości Ukrainy w referendum ogólnoukraińskim, ludzie dali dokumentowi prawdziwą władzę i zapoczątkowali nowy etap w rozwoju historii naszego kraju.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-