Ukraina jest teraz na czele światowej walki o demokrację

Ukraina jest teraz na czele światowej walki o demokrację

Ukrinform
Taka opinia została wyrażona przez czołowego amerykańskiego filozofa i politologa, dyrektora Centrum Demokracji, Rozwoju i Prawa na Uniwersytecie Stanforda, profesora Francisa Fukuyamę w wywiadzie dla „HB”.

„Uważam, że Ukraina jest rzeczywiście w czołówce światowej walki o demokrację. Sama Rosja ustanowiła, pewnie to jest zrozumiałe, kanał dla nowych sił antydemokratycznych, co zrobiono bardzo agresywnie. Myślę, że na dłuższą metę Chiny mogą stać się większym problemem, ponieważ jest to duży kraj i bardziej ekonomicznie rozwinięty niż Rosja. Teraz jednak Rosja potwierdziła swój wizerunek w dość otwarty i agresywny sposób”, powiedział.

Według Fukuyamy Rosja stanowi zagrożenie dla reszty Europy. „Myślę, że zagrożenie, jakie stanowi dla ukraińskiej demokracji, ma znaczenie nie tylko dla tych dwóch krajów, ale także dla reszty Europy, ponieważ jeśli Rosji uda się przywrócić Ukrainę na orbitę wpływów, będzie to miało wpływ na wszystkie inne kraje postkomunistyczne. Ale jeśli Ukrainie uda się zostać krajem w pełni demokratycznym, myślę, że będzie to sygnał, że nie jesteśmy uwięzioni w przeszłości, nie jesteśmy zakładnikiem swojej historii, a kraj, który wyszedł z komunizmu, może naprawdę stać się pełnoprawną demokracją. Dlatego myślę, że to ważne”, podkreślił.

Fukuyama powiedział, że zna całe pokolenie młodych Ukraińców, którzy zasadniczo chcą europejskiej Ukrainy. „I za każdym razem, kiedy jadę (na Ukrainę), naprawdę inspirują mnie ludzie, których spotykam - to są wszystkie moje osobiste powiązania, które naprawdę były podstawą tego zainteresowania”, powiedział.

Mówiąc o ostatnich wyborach prezydenckich na Ukrainie, Fukuyama wyraził opinię, że „można je uznać za zachęcające w tym sensie, że tak duża liczba osób głosowała na outsidera i chciała wyeliminować status quo. Myślę, że prezydent Poroszenko ma dość sprzeczne wyniki: przeprowadził kilka ważnych reform, ustabilizował kraj po Majdanie, jednak tolerował korupcję i nie osiągnął znaczącego postępu w innych ważnych obszarach, które powinny być realizowane. Myślę więc, że wyborcy powiedzieli, że chcą czegoś innego, a to był ważny sygnał.”

Fukuyama podkreślił, że „wybory w innych częściach byłego Związku Radzieckiego były najczęściej organizowane lub „kupowane” na wiele sposobów. A te wybory były całkowicie niezależne i uczciwe. Ukraińscy politycy uczą się grać zgodnie z zasadami demokracji, a to bardzo dobra w prognoza.”

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-