Filaret chce przywrócenia Patriarchatu Kijowskiego

Filaret chce przywrócenia Patriarchatu Kijowskiego

Ukrinform
Ze względu na odmowę ukraińskiego kościoła od statusu patriarchatu, imię patriarchy moskiewskiego będzie wspominane podczas nabożeństw w kościołach na terytorium Ukrainy, a nazwa patriarchatu kijowskiego nie - oświadczył honorowy patriarcha Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) Filaret na konferencji prasowej, donosi korespondent Ukrinform.

„Jeśli ukraiński kościół porzuci status patriarchatu, oznacza to, że będzie tylko jeden w Moskwie, Patriarchat Moskiewski, a imię moskiewskiego patriarchy Cyryla zabrzmi na całej Ukrainie, a imię patriarchy kijowskiego nie będzie istnieć, a my sami zlikwidujemy wspominanie Kijowskiego Patriarchatu Ukrainy ”- powiedział Filaret i potwierdził chęć przywrócenia Patriarchatu Kijowskiego.

„Okazuje się, że w niepodległej Ukrainie jest Patriarchat Moskiewski, nazwa moskiewskiego patriarchy wwybrzmiewa podczas wszystkich nabożeństw na całej Ukrainie. Patriarchę grekokatolickiego Światosława się wspomina, a nie ma Patriarchy Kijowskiego. Mądrze, 30 lat walczyłem o utworzenie Patriarchatu Kijowskiego, a teraz mamy zrezygnować ”- powiedział Filaret.

Zauważył, że Kościół greckokatolicki pracuje obecnie nad tym, by ukraiński greckokatolicki kościół został uznany przez papieża za patriarchat rzymski.

Przypomnijmy, 15 grudnia 2018 r., podczas soboru zjednoczeniowego w Kijowie, utworzono Kościół Prawosławny Ukrainy. W zjednoczeniu uczestniczył Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego (UKP-PK), kierowany przez Patriarchę Filareta, Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a także części duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Po utworzeniu nowego kościoła Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny rozwiązały się.

Jednak 14 maja 2019 r. były zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, a teraz honorowy patriarcha PKU , Filaret, w swoim przemówieniu do prawosławnych stwierdził, że odrzucenie statusu patriarchatu było sytuacyjne. Wcześniej powiedział, że zlikwidować Kościół może tylko ten, który go stworzył. Ponieważ taki Sobór nie miał miejsca, a Patriarchat Kijowski, według Filareta, nadal jest „zarejestrowany w organach państwowych”, zatem Patriarchat Kijowski nadal istnieje - podkreśla honorowy Patriarcha PKU.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-