Na światową trasę koncertową wyruszył z Kijowa odnowiony chór Now Credo (ZDJĘCIE, WIDEO)

Na światową trasę koncertową wyruszył z Kijowa odnowiony chór Now Credo (ZDJĘCIE, WIDEO)

Ukrinform
Z Dworca Centralnego w Kijowie wyruszył na trasę koncertową po Europie i Ameryce chór NOW Credo - donosi korespondent Ukrinform.

„Chciałbym powiedzieć, że zwycięstwo w walce o niepodległość i integralność terytorialną to nie tylko siła broni i liczba żołnierzy z bronią w ręku, to jedność dyplomacji, to jedność siły ducha. Najwyraźniej sto lat temu Symon Petlura wysłał Kapelę w światową trasę - aby pokazać światu, że Ukraińcy mają własną kulturę, że Ukraińcy są narodem, który ma prawo do życia - powiedział dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych, generał-major Wałerij Załużnyj.

Załużnyj zauważył również, że artyści, którzy obecnie wybierają się na światową trasę, pokażą wszystkim, że Ukraińcy to naród, że Ukraińcy mają prawo mieć własne państwo. Według niego ukraińska piosenka „Szczedryk”, którą wykonuje zespół, stanie się ptakiem pokoju Ukrainy.

Światowa trasa koncertowa zespołu jest częścią projektu „Przez kulturową dyplomację do ekonomicznej niezależności Ukrainy” z okazji 100. rocznicy utworzenia przez Simona Petlurę Republikańskiej Kapeli Chóralnej pod kierownictwem Ołeksandra Koszycia. Między innymi dzięki koncertom Kapeli w latach 1919-1924, w 17 krajach Europy i Ameryki, ukraińska piosenka „Szczedryk” stała się światowej sławy hymnem Carol of the Bells.

Od Ministerstwa Obrony Ukrainy chórowi towarzyszyła orkiestra honorowej straży pułku prezydenta Ukrainy w Kijowie.

W składzie odnowionej Kapeli jest 82 artystów. Dokładnie tyle było artystów w Republikańskiej Kapeli Chóralnej pod kierownictwem Ołeksandra Koszycia, w roku jej założenia (1919 r.).

Przewodniczy Ukraińskiej Republikańskiej Kapeli Now Credo główny chórzysta Opery Narodowej Ukrainy, dyrygent i dyrektor artystyczny chóru kameralnego „Credo” Bogdan Plisz.

Artyści planują koncerty w Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Francji, Czechach, Szwajcarii, Kanadzie, USA.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-