Polska wymaga od Rosji uwolnienia Hryba i innych więźniów politycznych

Polska wymaga od Rosji uwolnienia Hryba i innych więźniów politycznych

Ukrinform
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie informacją o wyroku Pawło Hryba w Rosji i zażądało, aby Rosja uwolniła bezprawnie skazanego Ukraińca, a także wszystkich innych ukraińskich więźniów politycznych - napisano w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP .

„Z najwyższym niepokojem przyjęliśmy informację o wyroku sześciu lat pozbawienia wolności dla ukraińskiego 20-latka Pawło Hryba, podstępnie porwanego w sierpniu 2017 roku przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa na terytorium Białorusi” - napisano w oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Ministerstwo podkreśliło, że proces przeciwko obywatelowi Ukrainy miał pokazowy charakter i „stanowi on kolejny przypadek zaangażowania rosyjskiego sądownictwa w szersze agresywne działania Rosji w Europie”.

Jednocześnie polskie ministerstwo kategorycznie żąda uwolnienia zarówno Pawło Hryba, jak i wszystkich pozostałych nielegalnie przetrzymywanych przez Rosję obywateli Ukrainy, a do tego czasu - zapewnienia potrzebującym należytej opieki lekarskiej i kontaktu z rodzinami.

„Apelujemy też o zapewnienie dostępu do tych osób ukraińskich służb konsularnych”, - podkreślił MSZ.

Przypomnijmy, rosyjski sąd 22 marca w Rostowie nad Donem skazał Ukraińca Pawło Hryba na sześć lat więzienia pod zarzutem „wspierania terroryzmu”. Pawło Hryb oświadczył, że ogłasza strajk głodowy w proteście przeciwko niesprawiedliwemu wyrokowi, a także dlatego, że nie dopuszczono do niego ani lekarzy, ani ukraińskiej rzecznik praw obywatelskich Ludmiły Denisowej.

Pawło Hryb zniknął 24 sierpnia 2017 r. w obwodzie homelskim na Białorusi, gdzie przyjechał z Kijowa na spotkanie z dziewczyną z Soczi, którą poznał w Internecie. Później, w wywiadzie, dziewczyna przyznała, że ​​naprawdę zaprosiła chłopca na Białoruś i powiedziała, że ​​była zmuszona to zrobić przez pracowników FSB Rosji.

Później okazało się, że Hryb znajduje się w więzieniu - w Krasnodarze: został oskarżony na podstawie Artykułu 205 Kodeksu Karnego Rosji – "wspieranie terroryzmu".

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-