UE wezwała Rosję do natychmiastowego uwolnienia Pawło Hryba

UE wezwała Rosję do natychmiastowego uwolnienia Pawło Hryba

Ukrinform
Unia Europejska potępiła wyrok rosyjskiego sądu, skazujący ukraińskiego więźnia politycznego Pawło Hryba, na sześć lat więzienia za fikcyjne zarzuty.

Odpowiednie oświadczenie opublikował w piątek rzecznik UE. Tekst dokumentu znajduje się na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych UE (European External Action Service, EEAS)

Dokument przypomina, że ​​poważnie chory 20-letni obywatel Ukrainy - Pawło Hryb, został porwany z Białorusi przez przedstawicieli władz rosyjskich w sierpniu 2017 roku.

„Od tego czasu był nielegalnie przetrzymywany w Rosji bez żadnych istotnych zarzutów, a jego stan zdrowia nadal budzi wielkie obawy. Dziś rosyjski sąd skazał Pawło Hryba na sześć lat więzienia za „wspieranie terroryzmu”. Unia Europejska oczekuje, że Hryb zostanie natychmiast zwolniony. Dopóki Gryb przebywa w więzieniu powinien mieć dostęp do specjalnej opieki medycznej, której potrzebuje, a ukraińscy lekarze powinni uzyskać pozwolenie na spotkanie z nim zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - czytamy w oświadczeniu Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, rosyjski sąd 22 marca w Rostowie nad Donem skazał Ukraińca Pawło Hryba na sześć lat więzienia pod zarzutem „terroryzmu”. Pawło Hryb oświadczył, że ogłasza strajk głodowy w proteście przeciwko niesprawiedliwemu wyrokowi, a także dlatego, że nie dopuszczono do niego ani lekarzy, ani ukraińskiej rzecznik praw obywatelskich Ludmiły Denisowej.

Pawło Hryb zniknął 24 sierpnia 2017 r. w obwodzie homelskim na Białorusi, gdzie przyjechał z Kijowa na spotkanie z dziewczyną z Soczi, którą poznał w Internecie. Później, w wywiadzie, dziewczyna przyznała, że ​​naprawdę zaprosiła chłopca na Białoruś i powiedziała, że ​​była zmuszona to zrobić przez pracowników FSB Rosji.

Później okazało się, że Hryb znajduje się w więzieniu - w Krasnodarze: został oskarżony na podstawie Artykułu 205 Kodeksu Karnego Rosji - "Terroryzm".

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-