Prezydent Gdańska zawsze wspierał Ukrainę – Deszczyca

Prezydent Gdańska zawsze wspierał Ukrainę – Deszczyca

Ukrinform
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który zmarł w zeszły poniedziałek w wyniku ran nożowych, zawsze wspierał Ukrainę, wspierał rozwój regionalnych kontaktów miasta z ukraińskimi miastami - w komentarzu Ukrinform powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

„Przede wszystkim jest to wielką tragedią dla Polski, Polaków, polskiego społeczeństwa i sił proeuropejskich, jest też tragedią dla Ukrainy, ponieważ Adamowicz był przyjacielem Ukrainy i robił wiele, aby kontakty z Ukrainą i Ukraińcami były jak najlepsze"- oświadczył Deszczyca.

Według niego Adamowicz miał plany rozwoju współpracy regionalnej między Gdańskiem a miastami partnerskimi - Odessą i Mariupolem. Niedawno odwiedził także Lwów, gdzie nawiązał współpracę między Lwowem a Gdańskiem.

„Jego stanowisko było jednoznaczne, odnośnie poparcia dla Ukrainy i Ukraińców mieszkających obecnie w Gdańsku, podobnie jak jednoznaczna była jego pozycja na rzecz obywateli innych narodowości, uchodźców przybywających do Polski z powodu wojny w ich krajach" - powiedział ukraiński dyplomata.

53-letni Adamowicz, który był burmistrzem Gdańska od 20 lat, został zaatakowany przez nożownika w zeszłą niedzielę podczas uroczystego zakończenia dorocznej akcji charytatywnej "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Zmarł w poniedziałek od nożowych ran.

Napadu dokonał 27-letni mężczyzna, który przebrany za przedstawiciela mediów bez przeszkód, wszedł na scenę i ranił prezydenta co najmniej dwa razy w okolicy serca . Został on aresztowany na miejscu, ale zdążył jeszcze krzyknąć do mikrofonu, że był kiedyś niesprawiedliwie więziony z winy partii opozycyjnej „Platformy Obywatelskiej”, której członkiem był Adamowicz. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-