Rosja opóźnia rozprawę sądową

Rosja opóźnia rozprawę sądową "scytyjskiego złota" i przygotowuje się do kasacji wyroku

Ukrinform
Krymskie muzea, kontrolowane przez Rosję, mataczą w sprawie "scytyjskiego złota" i już przygotowują się do kolejnego etapu rozprawy sądowej w przypadku przegranej przed Sądem Apelacyjnym w Amsterdamie. Informacja została podana w poniedziałek w radiu Radio Krym przez wiceministra kultury Ukrainy Svetlanę Fomenko.

"Podejrzewamy, że muzea krymskiej Rosji nie przestaną mataczyć. Pozycja Rosji jest taka: przeciągać rozprawę w nieskończoność. To znaczy, że dostarczają informację w ostatnim momencie, kiedy jest to możliwe, wszystkie rozprawy są opóźnione, z nadzieją, że "może coś się zmieni na świecie, być może ktoś uzna Krym"” - powiedziała Fomenko.

Wiceminister kultury Ukrainy wyjaśniła, że posiedzenie sądu odbędzie się 11 marca 2019 r. Jej zdaniem, między majem a czerwcem obie strony otrzymają decyzję sądową w sprawie odwołania, która będzie dotyczyć tej części wyroku, z którą strona rosyjska się nie zgadza.

"Nasze stanowisko opiera się na Konwencji UNESCO z 1970 r.,która obowiązuje do dziś, więc nie podejmowaliśmy żadnych decyzji, nie apelowaliśmy, to oczywiste ... Nie mamy wątpliwości, że wyrok sądowy będzie na naszą korzyść. Mamy informacje, że rosyjscy przedstawiciele muzeum krymskiego zatrudnili już radców prawnych, którzy pracują w sądach kasacyjnych, to znaczy, jeśli przegrają w sądzie apelacyjnym, będą gotowi do następnego etapu sądowego” - powiedział Fomenko.

Wcześniej przewodniczący Komisji Kultury i Stosunków Międzyetnicznych Rosyjskiej Izby Społecznej Krymu, dyrektor generalny Centralnego Muzeum Tavrida, Andrei Malgin, powiedział, że apelacja w sądzie w Amsterdamie w sprawie "scytyjskiego złota"  odbędzie się w marcu 2019 roku.

Jak już mówiliśmy, ekspozycja "Krym: Złoto i tajemnice Morza Czarnego", w której było ponad 500 eksponatów z kilku muzeów na Krymie, została otwarta w muzeum archeologicznym Allarda Pearsona w Amsterdamie 7 lutego 2014r. i była eksponowana do 31 sierpnia 2014 r., Ale z powodu aneksji Krymu przez Rosję nie powróciła do krymskich muzeów.

Zbiorowe roszczenie o zwrot eksponatów z Allard Pearson Museum zostało złożone przez cztery krymskie muzea. Władze ukraińskie stwierdziły, że eksponaty nie są własnością muzeów, ale należą do państwa ukraińskiego. Muzeum w Niderlandach postanowiło nie przekazywać eksponatów do czasu decyzji sądowej lub porozumienia między stronami.

W dniu 14 grudnia 2016 r. Sąd w Amsterdamie postanowił zwrócić Ukrainie eksponaty ekspozycji "Krym: Złoto i tajemnice Morza Czarnego".

28 marca 2017 r. Sąd Apelacyjny w Amsterdamie otrzymał od przedstawicieli krymskich muzeów apelację od wyroku sądu w sprawie „scytyjskiego złota”.

W Kijowie oczekuje się, że eksponaty powrócą na Ukrainę po zakończeniu wszystkich rozpraw sądowych. Władze ukraińskie oświadczyły, że eksponaty te zostaną zwrócone krymskim muzeom po odzyskaniu półwyspu.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-