Litewski minister spraw zagranicznych nazwał amerykańsko-niemiecką umowę o Nord Stream 2 błędem

Litewski minister spraw zagranicznych nazwał amerykańsko-niemiecką umowę o Nord Stream 2 błędem

komentarz
Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis nazwał porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2 błędem i zasugerował, jak to naprawić.

Jak donosi Ukrinform, poinformował o tym The Baltic Times.

„Myślę, że to błąd, a ten błąd będzie kosztowny. Widzę możliwości naprawienia tego błędu… jeśli Ukrainie zaoferuje się plan działania na rzecz członkostwa w NATO lub uruchomienie gazociągu zostanie użyte jako dźwignia do żądania wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy – powiedział Landsbergis.

Jego zdaniem nowy gazociąg to „wielkie zwycięstwo” rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i konieczne jest, aby rosyjski przywódca „zapłacił za to zwycięstwo naprawdę wysoką cenę”.

„To poważna dźwignia i można jej użyć, aby osiągnąć minimum pozytywnych wyników. Jeśli tego nie zrobi, będzie to strata… przede wszystkim dla tych krajów, które zgodziły się na Nord Stream 2” – podkreślił litewski minister spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, amerykańskie media informowały o osiągnięciu porozumienia między administracją Joe Bidena a rządem Angeli Merkel w sprawie Nord Stream 2 , które umożliwia dokończenie budowy gazociągu w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla Europy.

Zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland poinformowała, że na mocy nowej umowy między Waszyngtonem a Berlinem Niemcy zobowiązują się do wprowadzenia sankcji wobec Rosji w przypadku nowej agresji na Ukrainę.

Stany Zjednoczone i Niemcy opublikowały tekst umowy o Nord Stream-2.

Nord Stream 2 to rosyjski gazociąg budowany omijający Ukrainę. Układa się na dnie Morza Bałtyckiego od Rosji do Niemiec. Koszt budowy szacowany jest na 9,5 mld euro. Jedynym udziałowcem projektu jest Gazprom. W grudniu 2019 roku budowa została wstrzymana z powodu sankcji USA. Jednak rurociąg został zbudowany w 96%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-