Zełenski spotkał się z kandydatem koalicji CDU/CSU na kanclerza Niemiec - Laschetem

Zełenski spotkał się z kandydatem koalicji CDU/CSU na kanclerza Niemiec - Laschetem

zdjęcie
Ukrinform
Podczas wizyty roboczej w Niemczech prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, przewodniczącym Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Arminem Laschetem - poinformował Ukrinform, powołując się na Biuro Prezydenta.

„Kandydat na stanowisko kanclerza z bloku CDU/CSU podziękował Prezydentowi Ukrainy za wizytę w przedstawicielstwie kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii w Berlinie zaraz po przybyciu do Niemiec. Zaznaczył, że prezydent Ukrainy był pierwszym zagranicznym przywódcą, który pogratulował mu wyboru na nowego przewodniczącego CDU” - czytamy w oświadczeniu.

Wołodymyr Zełenski podziękował za ciepłe przyjęcie i podkreślił, że najważniejsze są dla niego przyjazne stosunki między Ukrainą a Niemcami. Prezydent zauważył, że Niemcy są ważnym partnerem Ukrainy i wyraził nadzieję, że rząd federalny będzie kontynuował politykę wspierania naszego kraju.

„Dla Ukrainy ważne jest, aby następny rząd federalny kontynuował politykę wspierania Ukrainy w przywracaniu jej suwerenności i integralności terytorialnej, promując jedność UE w zakresie integracji europejskiej i członkostwa Ukrainy w NATO” – powiedział Zełenski, zauważając, że ponad 60% Ukraińców wspierać przystąpienie Ukrainy do UE.

Według BP szef państwa poinformował o sytuacji bezpieczeństwa w regionie, przede wszystkim w kontekście koncentracji rosyjskich wojsk i broni wzdłuż ukraińskiej granicy państwowej.

„Podkreślono również znaczenie zintensyfikowania procesu negocjacyjnego w celu osiągnięcia pokoju w Donbasie w formacie normandzkim i w ramach Procesu mińskiego” – czytamy w oświadczeniu.

Rozmówcy zwrócili szczególną uwagę na kwestię Nord Stream-2. Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego uruchomienie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego UE.

Ponadto Zełenski i Laschet wymienili poglądy na temat dalszego rozwoju współpracy handlowej i gospodarczej oraz nawiązania jeszcze bliższego partnerstwa. „Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych i inwestycyjnych Ukrainy" - powiedział prezydent.

Strony omówiły także walkę z pandemią COVID-19. Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie dalszego praktycznego wsparcia ze strony Unii Europejskiej, w szczególności Niemiec, w dostarczaniu szczepionek ludności Ukrainy.

Podczas wizyty w Niemczech Wołodymyr Zełenski planuje przedyskutować z kierownictwem kraju szereg istotnych kwestii. W szczególności chodzi o wzmocnienie roli Niemiec w „formacie normandzkim”, sytuację wokół Nord Stream 2 i deokupację Krymu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-