Trójkąt Lubelski - ministrowie spraw zagranicznych zatwierdzili plan zwalczania rosyjskich fejków

Trójkąt Lubelski - ministrowie spraw zagranicznych zatwierdzili plan zwalczania rosyjskich fejków

zdjęcie
Ukrinform
Ministrowie Spraw Zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski Dmytro Kuleba, Gabrielius Landsbergis i Zbigniew Rau podpisali Mapę drogową współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego oraz Deklarację o Europejskim Dziedzictwie i Wspólnych Wartościach Trójkąta Lubelskiego oraz zatwierdzili Wspólny Plan Działania do walki z dezinformacją - napisało Ministerstwa Spraw Zagranicznych, informuje Ukrinform.

Odnotowano, że ministrowie spraw zagranicznych odbyli trzecie spotkanie Trójkąta Lubelskiego w Wilnie w ramach IV Międzynarodowej Konferencji Reform na Ukrainie.

„Ministrowie podpisali dwa nowe dokumenty Trójkąta Lubelskiego: mapę drogową o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego i Deklarację o Dziedzictwie Europejskim i Wspólne Wartości” – podała agencja.

Ministrowie spraw zagranicznych zatwierdzili także wspólny plan działania na rzecz zwalczania dezinformacji.

Ministerstwo poinformowało, że Mapa drogowa identyfikuje główne obszary współpracy Trójkąta Lubelskiego, w tym bezpieczeństwo, obronność, energetykę, cyberzagrożenia, handel, kulturę oraz walkę z pandemią COVID-19. Dokument przewiduje możliwość odbywania spotkań Trójkąta Lubelskiego na szczeblu szefów państw i rządów. Strony będą również współpracować w ramach organizacji międzynarodowych oraz w rozwoju współpracy z innymi krajami partnerskimi.

Deklaracja o Europejskim Dziedzictwie i Wartościach Kulturowych uznaje Konstytucję Pyłypa Orlyka za integralną część wspólnego dziedzictwa kulturowego i prawnego Ukrainy, Litwy i Polski, które w dużej mierze ukształtowało europejską tożsamość Ukraińców, Litwinów i Polaków. Dokument potwierdza także europejską perspektywę Ukrainy, potępia rosyjską agresję, czasową okupację ukraińskich terytoriów i destrukcyjne działania Rosji na Morzu Czarnym. Wyraża również poparcie dla Platformy krymskiej i potwierdza zamiar stron ścisłej współpracy w celu deokupacji Półwyspu Krymskiego.

Plan działań na rzecz zwalczania dezinformacji i propagandy przewiduje przygotowywanie regularnych raportów i opracowanie mechanizmu wspólnej reakcji na rosyjskie kampanie destabilizacyjne, wymianę doświadczeń oraz wzmocnienie zdolności instytucjonalnych do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

„Dzisiaj podpisaliśmy i przyjęliśmy ważne dokumenty Trójkąta Lubelskiego. Odzwierciedlają one nasząwspólną europejską przeszłość, wspólną odpowiedź na współczesne wyzwania i wspólną przyszłość Ukrainy w UE i NATO wraz z Polską i Litwą. Trójkąt lubelski zostaje wzmocniony, wypełniony praktycznymi mechanizmami interakcji i nabiera nowej wagi. W rzeczywistości oferujemy alternatywę dla „rosyjskiego środka” w naszym regionie” – powiedział Kuleba.

Na spotkaniu Trójkąta Lubelskiego szefowie dyplomacji ukraińskiej, litewskiej i polskiej zwrócili szczególną uwagę na wyzwania bezpieczeństwa w regionie: rosyjska agresja na Ukrainę, militaryzacja regionu Morza Czarnego, sytuacja na Białorusi, zagrożenia dla Nord Stream-2 .

Ministrowie zwrócili uwagę na znaczenie proaktywnej polityki powstrzymywania w celu sprostania wspólnym wyzwaniom w regionie.

Osobnym tematem rozmów była dalsza integracja Ukrainy z NATO zgodnie z decyzjami szczytu w Bukareszcie w 2008 roku oraz szczytu brukselskiego w 2021 roku. Litwa i Polska wezwały do jasnego naświetlania kolejnych kroków Ukrainy w kierunku członkostwa w Sojuszu.

Ministrowie wymienili poglądy na temat sytuacji na Białorusi i zgodzili się, że Trójkąt Lubelski będzie nadal wspierał ludność białoruską w słusznych dążeniach do życia w wolnym, demokratycznym kraju, w którym chronione są prawa człowieka. Kuleba zasugerował włączenie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego do Trójkąta Lubelskiego.

Strony Trójkąta Lubelskiego dyskutowały o przezwyciężeniu skutków pandemii COVID-19 i zaszczepieniu ludności. Ukraina, Litwa i Polska zgodziły się zintensyfikować współpracę z Unią Europejską w celu odpowiedniego dostarczania szczepionek do krajów sąsiadujących z UE za pomocą istniejących mechanizmów.

Przypomnijmy, Dmytro Kuleba w dniach 6-9 lipca przebywa z wizytą roboczą w Republice Litewskiej w ramach oficjalnej delegacji na IV Międzynarodową Konferencję Reform na Ukrainie, pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-