Berlin i Londyn deklarują poparcie dla procesu mińskiego i reform na Ukrainie

Berlin i Londyn deklarują poparcie dla procesu mińskiego i reform na Ukrainie

zdjęcie
Ukrinform
Niemcy i Wielka Brytania nadal wspierają Ukrainę w osiąganiu pokoju i reform – napisano we „Wspólnej deklaracji” o niemiecko-brytyjskiej współpracy w polityce zagranicznej, opublikowanej 30 czerwca na stronie internetowej niemieckiego MSZ, donosi korespondent Ukrinform.

Deklarację podpisał niemiecki Minister spraw zagranicznych Heiko Maas i jego brytyjski odpowiednik Dominic Raab w trybie wirtualnym.

„W pełni broniąc suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, zdecydowanie popieramy format normandzki i kontynuację negocjacji w Procesie mińskim w celu osiągnięcia pokoju i stabilności w regionie. Podkreślamy potrzebę ambitnych reform wzmacniających instytucje ukraińskie. Wspólnie popieramy ambitny program reform na Ukrainie” – głosi deklaracja.

Ponadto potwierdzono wspólne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa, stabilności, dobrobytu, demokracji i praworządności w Europie Wschodniej i na Kaukazie Południowym.

Ministrowie zauważają, że Rosja „nadal stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego”, więc oba kraje zwiększą stabilność – swoją i swoich partnerów.

„Okażemy stanowczość w naszych zasadach, aby przestrzegać prawa międzynarodowego lub zobowiązań międzynarodowych i zasad bezpieczeństwa w Europie… Będziemy przeciwdziałać destrukcyjnemu zachowaniu Rosji, ściśle współpracując z innymi partnerami euroatlantyckimi w celu ochrony interesów bezpieczeństwa narodowego” – napisano w dokumencie.

Jednocześnie ministrowie podkreślili gotowość podjęcia konstruktywnego dialogu z Moskwą w celu jasnego wyjaśnienia swoich oczekiwań i przedyskutowania pomysłów na konkretne rozwiązania kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Niemcy i Wielka Brytania podkreśliły również znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w celu zapewnienia stabilności strategicznej i bezpieczeństwa europejskiego i międzynarodowego, stawienia czoła globalnym wyzwaniom, walki ze zmianami klimatu i pracy na rzecz rozwiązywania konfliktów regionalnych, a także współpracy w ramach ONZ, G7, G20 , OBWE i NATO.

W kontekście NATO mówi się, że blok pozostaje podstawą obrony zbiorowej. W odniesieniu do ONZ oba kraje wyraziły poparcie dla zamiaru RFN zostania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa.

„W kontekście nowych i bieżących zagrożeń jesteśmy zobowiązani do wzmocnienia współpracy w zakresie stawiania czoła wyzwaniom stawianym przez technologie cybernetyczne, technologię krytyczną, dezinformację, hybrydową i wrogą działalność rządów w najszerszym tego słowa znaczeniu oraz wzmacnianie naszej zbiorowej odporności” – napisano w oświadczeniu.

Ministrowie Spraw Zagranicznych zgodzili się również na coroczny dialog strategiczny jako okazję do pogłębionej wymiany dwustronnej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-