W Wielkiej Brytanii zakończył się Szczyt G7 – podsumowanie

W Wielkiej Brytanii zakończył się Szczyt G7 – podsumowanie

Ukrinform
Przywódcy krajów G7, którzy odbyli trzydniowe spotkanie w kurorcie Carbis Bay w Kornwalii w Wielkiej Brytanii, przyjęli po spotkaniu wspólne oświadczenie, w którym nakreślili wspólne podejścia do działań globalnych.

Jak donosi Ukrinform, tekst dokumentu został opublikowany na stronie Rady Europejskiej w niedzielę.

„Pamiętamy wszystkich, którzy padli ofiarą pandemii i szanujemy tych, którzy teraz próbują ją przezwyciężyć. Na ich przykładzie współpracy i determinacji jednoczymy się wokół zasad, które łączyły nas od samego początku, zgodnie z którymi wspólne przekonania i wspólna odpowiedzialność są podstawą przywództwa i bogactwa. Na tej podstawie, w oparciu o nasze wspólne ideały, takie jak otwarte społeczeństwo i demokracja, oraz kierując się naszymi zobowiązaniami w dziedzinie wielokulturowości, uzgodniliśmy wspólny program G7 dotyczący globalnych działań”- czytamy w dokumencie.

Pierwszym celem z tej listy globalnych celów G7 jest zakończenie pandemii i przygotowanie się na podobne sytuacje w przyszłości poprzez konsolidację wysiłków międzynarodowych. Bezpośrednim celem jest zaszczepienie jak największej liczby osób na całym świecie w jak najkrótszym czasie.

„Całkowite zobowiązanie G7 od początku pandemii do dostarczenia nieco ponad 2 miliardów dawek szczepionek, w tym zobowiązanie od poprzedniego spotkania w lutym 2021 r. i tego, które podjęliśmy tutaj w Carbis Bay, polega na zapewnieniu miliarda dawek w ciągu następnego rok. Jednocześnie stworzymy niezbędne ramy, aby wzmocnić naszą zbiorową obronę przed zagrożeniami dla globalnego zdrowia”- czytamy w dokumencie końcowym.

Takie działania „zbiorowej obrony” obejmują budowanie i koordynowanie globalnych zdolności do produkcji szczepionek na wszystkich kontynentach, ulepszanie globalnego systemu wczesnego ostrzegania przed takimi zagrożeniami oraz wspieranie nauki w celu skrócenia cyklu opracowywania bezpiecznych i skutecznych szczepionek, terapii i testowania z 300 do 100 dni.

Kolejnym celem jest odbudowa gospodarek poprzez wdrożenie planu 12 bilionów dolarów, które zostały przyznane podczas pandemii.

„Będziemy nadal wspierać nasze gospodarki tak długo, jak to konieczne, przenosząc nacisk z reagowania na kryzysy na przyszły wzrost, na plany tworzenia miejsc pracy, inwestowania w infrastrukturę, promowania innowacji, wspierania ludzi i tworzenia niezbędnych ram prawnych, by żadna osoba, bez względu na wiek, pochodzenie etniczne czy płeć, nie czuła się porzucona” – podkreślili przywódcy G7 i postanowili zreformować światowy system handlu i stworzyć dla niego sprawiedliwe warunki, co powinno zwiększyć odporność światowej gospodarki, promować globalny rozwój technologiczny i społeczny.

Oddzielna część dokumentu poświęcona jest przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Przywódcy G7 zgodzili się przyczynić się do przyszłości całej planety poprzez „zieloną rewolucję”, która powinna stworzyć nowe miejsca pracy, zmniejszyć szkodliwe emisje do środowiska i utrzymać globalne ocieplenie na poziomie nie wyższym niż 1,5 stopnia Celsjusza.

„Zobowiązujemy się do osiągnięcia zerowej emisji nie później niż do 2050 r., zmniejszenia o połowę naszych całkowitych emisji do 2030 r. oraz zwiększenia i poprawy finansowania działań na rzecz klimatu do 2025 r.; oraz zachować i chronić co najmniej 30 procent naszych lądów i oceanów do 2030 roku. Uznajemy nasz obowiązek zachowania planety dla przyszłych pokoleń” – czytamy w dokumencie.

Pomoc krajom rozwijającym się w realizacji celów zielonej transformacji gospodarczej i infrastrukturalnej ma sięgnąć 100 mld USD.

Wspólne wartości i obrona demokracji odegrały ważną rolę w końcowym komunikacie G7. Planuje się przyciągnąć o 40 milionów więcej dziewcząt do edukacji i przeznaczyć co najmniej 2,75 miliarda dolarów na globalne partnerstwo w dziedzinie edukacji.

Przypomnijmy, 11-13 czerwca przywódcy państw G7 zebrali się w Wielkiej Brytanii na szczycie. Wśród głównych tematów spotkania znalazły się: przeciwdziałanie pandemii COVID-19, wspieranie międzynarodowego prawa i porządku oraz stabilności, przeciwdziałanie zmianom klimatu, reagowanie na główne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, wzmacnianie partnerstwa transatlantyckiego.av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-