Zełenski przyjął zaproszenie Bidena do odwiedzenia Białego Domu

Zełenski przyjął zaproszenie Bidena do odwiedzenia Białego Domu

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął zaproszenie od prezydenta USA Joe Bidena do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych w lipcu br.

Jak donosi Ukrinform, zostało to zgłoszone na stronie internetowej głowy państwa.

„Wołodymyr Zełenski przyjął zaproszenie Joe Bidena do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych w lipcu tego roku” – czytamy w oświadczeniu.

Biden potwierdził niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także zwrócił uwagę na przywództwo Wołodymyra Zełenskiego we wdrażaniu fundamentalnych reform w kraju.

„Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił również swoje pełne poparcie dla integracji euroatlantyckiej Ukrainy i znaczenie zapewnienia państwu ukraińskiemu Planu Działań na rzecz Członkostwa w Sojuszu” - napisano w BP.

Przed ważnymi szczytami Grupy Siedmiu i Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz planowanymi spotkaniami Bidena z przywódcami UE i prezydentem Federacji Rosyjskiej przywódcy wymienili poglądy na temat współpracy strategicznej Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Zełenski opowiedział Bidenowi o sytuacji bezpieczeństwa na tymczasowo okupowanych terytoriach i wzdłuż granic Ukrainy. Podkreślił, że na terenach czasowo okupowanych i w pobliżu granicy z Ukrainą nadal występuje duża koncentracja rosyjskich wojsk i ciężkiej broni, podkreślając, że „tzw. wycofanie wojsk rosyjskich jest tylko imitacją”.

Ze swojej strony prezydent USA zwrócił uwagę na znaczenie omawiania z prezydentem Ukrainy zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego w przededniu ważnych wydarzeń dotyczących formatów negocjacji w sprawie bezpieczeństwa.

„Joe Biden poparł inicjatywę Władimira Zełenskiego stworzenia Platformy krymskiej. Zapewnił, że Stany Zjednoczone będą reprezentowane na szczycie inicjatywy na wysokim szczeblu politycznym” – czytamy w oświadczeniu.

Prezydenci wymienili także poglądy na temat postępów Ukrainy we wdrażaniu kluczowych reform. Zełenski mówił o planowanych działaniach mających na celu zmniejszenie wpływu oligarchów na życie kraju. Podkreślił, że interesuje go rozwój wielkiego biznesu na Ukrainie, ale bez oligarchicznej ingerencji w politykę i gospodarkę.

Prezydent Ukrainy podziękował także Stanom Zjednoczonym za dostarczenie na Ukrainę 900 000 dawek szczepionki COVID-19.

„Uratuje to życie wielu Ukraińcom. Stany Zjednoczone po raz kolejny potwierdziły swoje zaangażowanie w strategiczne partnerstwo z Ukrainą” – powiedział Zełenski.

Przypomnijmy, Zełenski i Biden przeprowadzili w poniedziałek 7 czerwca rozmowę telefoniczną, podczas której amerykański przywódca zaprosił swojego ukraińskiego odpowiednika do odwiedzenia Białego Domu tego lata.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-