Środkowoeuropejska piątka - Kuleba powiedział o tym, o czym rozmawiano na spotkaniu

Środkowoeuropejska piątka - Kuleba powiedział o tym, o czym rozmawiano na spotkaniu

wideo
Ukrinform
Ministrowie spraw zagranicznych Europy Środkowej (Austrii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Czech) i Ukrainy rozmawiali o szczepieniach, mobilności i zagrożeniach ze strony Rosji – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba na wspólnej konferencji prasowej, donosi korespondent Ukrinform.

Jak powiedział Kuleba, uczestnicy spotkania skupili się na dwóch głównych kwestiach, z których pierwsza dotyczyła koronawirusa. W szczególności szef ukraińskiej dyplomacji powiedział swoim kolegom, że priorytetami Ukrainy są szczepienia, zapewnienie mobilności obywateli, a także wspieranie biznesu, przedsiębiorców i eksporterów.

„To są trzy obszary, w których Ukraina chce współpracować z członkami Środkowoeuropejskiej Piątki (Central 5, С5), z naszymi dobrymi sąsiadami i partnerami w Unii Europejskiej, aby zapewnić szczepienia, popierać swobodę przemieszczania się oraz promować handel i ułatwienia gospodarcze dla naszej firmy” - powiedział Kuleba. . .

Zwrócił uwagę, że drugą kwestią, na którą ministrowie zwrócili szczególną uwagę, było rozmieszczenie wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i na terenach okupowanych.

„Dziękuję wszystkim krajom z Środkowoeuropejskiej Piątki za zdecydowane poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności mojego kraju w granicach uznanych na arenie międzynarodowej” - powiedział.

Dodał, że w ostatnich tygodniach Ukraina miała okazję „odczuć to wsparcie nie tylko w słowach, ale także w gotowości do udzielenia nam praktycznej pomocy”.

„Powiedziałem ministrom, że pomimo oświadczeń Rosji o wycofaniu swoich wojsk z granicy z Ukrainą, groźba nowych prowokacji militarnych pozostaje nieunikniona, a wzdłuż granic Ukrainy i na terytoriach okupowanych pozostaje bardzo duża liczba rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego” - powiedział.

Kuleba zapoznał również swoich kolegów z ukraińską inicjatywą „Platforma Krymska” i podziękował im za „bardzo produktywną i otwartą rozmowę na wszystkie tematy”.

Przypomnijmy, 12-13 maja Kuleba przebywał z roboczą wizytą na Słowacji, gdzie po raz pierwszy wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji Środkowoeuropejskiej Piątki.

Spotkał się także z ministrami spraw zagranicznych Słowacji i Węgier.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-