Stoltenberg zareagował na oświadczenie Federacji Rosyjskiej o wycofaniu wojsk z granic Ukrainy

Stoltenberg zareagował na oświadczenie Federacji Rosyjskiej o wycofaniu wojsk z granic Ukrainy

Ukrinform
Sojusz Północnoatlantycki z zadowoleniem przyjmuje niedawne złagodzenie napięć na granicach Ukrainy, ale nadal wzywa Rosję do zaprzestania gromadzenia sił zbrojnych i przyłączenia się do procesu politycznego w celu rozwiązania konfliktu – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas briefingu po rozmowach z premierem Słowacji Eduardem Hegerem, donosi korespondent Ukrinform.

„Jeśli chodzi o Ukrainę, widzieliśmy, że nastąpiła pewna redukcja napięcia i cieszymy się z tego. Jednocześnie bardzo uważnie obserwujemy sytuację i rozwój sytuacji. Oczekujemy, że Rosja ukończy wszystkie przygotowania wojskowe na Ukrainie i wokół niej. Oczekujemy również, że Rosja włączy się w dobrej wierze do procesu politycznego, ponieważ tylko poprzez negocjacje i proces polityczny możemy znaleźć długoterminowe rozwiązanie polityczne” - powiedział lider Sojuszu.

„Niedawno rozmawiałem z prezydentem Zełenskim. Mieliśmy też (wizytę - red.) ministra spraw zagranicznych Kuleby, który był w NATO i poinformował Radę Północnoatlantycką. Sojusznicy NATO potwierdzili silne polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy. Będziemy nadal pomagać Ukrainie we wdrażaniu reform i modernizacji instytucji bezpieczeństwa i obrony. Sojusznicy w NATO zapewnią również wszelkie (konieczne - red.) praktyczne wsparcie i szkolenia dla Ukrainy”- dodał Sekretarz Generalny NATO.

Zauważył też, że sojusznicy w NATO są bardzo zaniepokojeni tym, co działo się wokół Ukrainy w ciągu ostatnich kilku tygodni. Te wydarzenia, jak powiedział, odzwierciedlają agresywny kurs Rosji, który obserwuje się od wielu lat. Rosja nadal nie szanuje integralności terytorialnej Ukrainy i narusza jej suwerenność, próbując ograniczyć dostęp do części Morza Czarnego i Cieśniny Kerczeńskiej.

Według Stoltenberga NATO utrzymuje silną solidarność z Ukrainą. Sojusznicy są głęboko zaniepokojeni destabilizującymi działaniami Rosji zarówno na Ukrainie, jak i na całym obszarze euroatlantyckim, w tym na terytorium NATO.

Rosja zapowiedziała wycofanie swoich wojsk z granic Ukrainy pod pretekstem „pomyślnego zakończenia ćwiczeń”, ale jednocześnie pozostawia własną obecność wojskową i środki techniczne wokół granic Ukrainy oraz na czasowo okupowanych terytoriach Donbasu i Krymu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-