Ukraina wypełnia zobowiązania wynikające z Porozumień mińskich - francuskie MSZ

Ukraina wypełnia zobowiązania wynikające z Porozumień mińskich - francuskie MSZ

Ukrinform
Strona ukraińska stara się uniknąć próżni prawnej w krajowym ustawodawstwie dotyczącym ORDLO, co świadczy o zaangażowaniu w realizację Porozumień mińskich - napisano w oświadczeniu opublikowanym 23 listopada przez Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych Francji, informuje korespondent Ukrinform.

„12 grudnia 2019 roku Ukraina po raz kolejny przedłużyła obowiązującą ustawę (O specjalnym zarządzaniu samorządów lokalnych w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego - red.), aby uniknąć próżni prawnej, demonstrując wypełnienie zobowiązań do pełnej realizacji Porozumień mińskich” - napisano.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji zaznaczyło, że przywódcy formatu normandzkiego na szczycie w Paryżu w grudniu 2019 roku uzgodnili, że tzw. „Formuła Steinmeiera” zostanie włączona do ukraińskiego ustawodawstwa.

Następnie, jak napisano, w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej kontynuowano dyskusje na temat dostosowania „formuły Steinmeiera” do prawodawstwa ukraińskiego.

„Jesteśmy zawiedzeni, że od kilku tygodni rozmowy te nie posunęły się naprzód, przez co Ukraina nie miała innego wyjścia, jak przedłużyć dotychczasowy tekst” - poinformowało francuskie MSZ i podkreśliło, że wraz z Berlinem będzie nadal czyniło wysiłki w celu osiągnięcia postępu w ustanowieniu pokoju i stabilności w Donbasie.

Uchwalona 12 grudnia 2019 roku Ustawa Ukrainy „O specjalnym zarządzaniu samorządów lokalnych w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego” obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku.

Tzw. „Formuła Steinmeiera” określa procedurę wdrażania pakietu środków służących realizacji Protokołu mińskiego, zaproponowanego przez niemieckiego polityka Franka-Waltera Steinmeiera, w tym warunki przeprowadzenia wyborów do ORDLO.

Strona ukraińska nalega na możliwość przeprowadzenia takich wyborów zgodnie ze standardami międzynarodowymi i pod kontrolą OBWE dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich, przywróceniu kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską i ustanowieniu porządku konstytucyjnego Ukrainy w Donbasie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-