Jermak - Głównym osiągnięciem rozmów w Berlinie jest kontynuacja zawieszenia broni

Jermak - Głównym osiągnięciem rozmów w Berlinie jest kontynuacja zawieszenia broni

wideo
Ukrinform
Głównym rezultatem rozmów 11 września w Berlinie w „formacie normandzkim” na szczeblu doradców politycznych jest zgoda na kontynuację zawieszenia broni w Donbasie – powiedział ukraińskim dziennikarzom Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak po spotkaniu - donosi korespondent Ukrinform.

Zwrócił uwagę, że na sugestię strony ukraińskiej wszyscy czterej doradcy wyrazili bezwarunkowe poparcie dla zawieszenia broni i wprowadzenia środków zapewniających je.

„Myślę, że to najważniejsza rzecz, jaka się dzisiaj wydarzyła. A to daje nadzieję, że zapoczątkowane przez Prezydenta Ukrainy zawieszenia broni, które trwało od 6 tygodni, będzie kontynuowane. Mamy na to wielką nadzieję i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się stało. Robimy wszystko, aby ratować życie i zdrowie naszych żołnierzy, naszych obywateli”- powiedział Jermak.

Dodał, że strony nie uzgodniły terminu kolejnego szczytu „Czwórki Normandzkiej”, choć wszyscy rozumieją jego znaczenie.

„Tak, nie osiągnięto konkretnego porozumienia w sprawie terminów, ale… wszystko wskazuje na to, że proces posuwa się naprzód. Jestem pewien, że ten szczyt się odbędzie, choć niestety nie potrafię dziś podać konkretnej daty. Mam nadzieję, że nastąpi to będzie pod koniec tego roku”- powiedział Jermak.

Generalnie w trakcie trudnych 7-godzinnych negocjacji delegacje omawiały prawie wszystkie kwestie związane z porozumieniami osiągniętymi przez przywódców „Czwórki Normandzkiej” w Paryżu: bezpieczeństwo, kwestie polityczne, dostęp Czerwonego Krzyża, uwolnienie zatrzymanych.

Co ważne, na spotkaniu w Berlinie byli obecni Ambasadorowie OBWE. Daje to nadzieję, że połączenie między formatami „normandzkim” i „mińskim” będzie „bardzo silne, niezawodne i skuteczne” - powiedział Jermak.

Wyraził nadzieję, że kolejne spotkanie doradców odbędzie się w najbliższych tygodniach. Do tego czasu do pracy dołączą asystenci i konsultanci.

Szef BP jest przekonany, że po obecnym spotkaniu wiele spraw zostanie rozwiązanych sprawniej i szybciej na poziomie procesu mińskiego.

„Wierzę, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli rozmawiać o konkretnych osiągnięciach, konkretnych krokach, które naprawdę doprowadzą do pokoju na naszej ziemi, do zwrotu naszych terytoriów. Pracujemy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - podkreślił Jermak.

Zaznaczył też, że nie podziela stanowiska przedstawiciela Federacji Rosyjskiej Dmitrija Kozaka, który w komentarzu do dziennikarzy rosyjskich powiedział, że w trakcie rozmów nie nastąpił przełom.

Jermak nazwał rozmowy bardzo ważnymi i zwrócił uwagę, że zmierzają one w kierunku, który Ukraina w zasadzie przyjmuje.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-