Ekspert wyjaśnił, co daje Ukrainie włączenie do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO

Ekspert wyjaśnił, co daje Ukrainie włączenie do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO

Ukrinform
Decyzja o włączeniu Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO, przyjęta 12 czerwca, ma ogromne znaczenie polityczne i wojskowe – powiedział starszy naukowiec z niemieckiego funduszu Marshalla w Stanach Zjednoczonych Bruno Lete, na antenie kanału telewizyjnego „Dim”.

W szczególności na pytanie prowadzącego, co daje Ukrainie decyzja o włączeniu Kijowa do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO, która została podjęta 12 czerwca, odpowiedział: „Oznacza to, że Ukraina jest szczególnym partnerem Sojuszu - politycznie i wojskowo ”.

„Politycznie to dużo. Myślę, że status Ukrainy naprawdę pokazuje, że NATO docenia postęp, jaki Ukraina poczyniła od czasu rewolucji na Majdanie w 2014 roku - w modernizacji Sił Zbrojnych i przeprowadzaniu skomplikowanych reform oraz w pokazaniu, że Ukraina jest bardzo ważnym państwem dla NATO. Z politycznego punktu widzenia uzyskanie takiego specjalnego statusu jest dla Ukrainy bardzo ważne, a z militarnego punktu widzenia może też zapewnić Ukrainie lepszy dostęp do programów NATO ukierunkowanych na szkolenie, edukację, wsparcie finansowe. „Ten status miało tylko 5 krajów - Australia, Gruzja, Finlandia, Szwecja i Jordania. To naprawdę ogromny krok, ważny krok w stosunkach NATO-Ukraina” - powiedział Lete.

Przedstawiciele Ukrainy i NATO mogą uzgadniać, czego potrzebuje Ukraina. Ukraina udzieliła również silnego wsparcia NATO. Nie zapominajmy, że Ukraina nie tylko potrzebuje bezpieczeństwa, ale także jest gwarantem bezpieczeństwa. Ukraina była bardzo pomocna we wsparciu lotniczym podczas COVID. Dlatego stosunki są bardzo intensywne, a Ukraina jest dziś jednym ze specjalnych partnerów NATO”.

Lete jest również przekonany, że w Stanach Zjednoczonych nadal istnieje masowe poparcie dla Ukrainy, zarówno ze strony republikanów, jak i demokratów.

„Kongres USA doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się na Ukrainie. Faktycznie, widzimy, że poparcie w USA dla Ukrainy rośnie. Z pewnością możemy spodziewać się wsparcia politycznego. Nie mogę powiedzieć, że do Donbasu zostaną sprowadzone wojska amerykańskie, europejskie lub NATO, ale Ukraina może oczekiwać od Zachodu, od Stanów Zjednoczonych, poparcia politycznego. Nie zapominajmy też o sankcjach wobec Rosji. Jest też wsparcie finansowe, szkolenia, edukacja. Myślę, że Ukraina może uważać Stany Zjednoczone i kraje europejskie za swoich partnerów. Nie zapominamy, że Rosja jest agresywna wobec Ukrainy”- podsumował ekspert.

NATO utworzyło Program Rozszerzonych Możliwości w 2014 roku. Uczestniczy w nim pięć krajów: Szwecja, Finlandia, Australia, Gruzja i Jordania. Program ma pomóc uczestnikom zwiększyć interoperacyjność ich wojsk z siłami NATO.

12 czerwca 2020 roku NATO zdecydowało o nadaniu Ukrainie statusu członka Programu Rozszerzonych Możliwości. Prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że pozwoliłoby to Ukrainie i Sojuszowi na lepszą współpracę na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Ukraina zgłosiła się do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (Enhanced Opportunities Partners (EOP) w styczniu 2020 r.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-