Ukraina nie wprowadzi dodatkowych zmian w ustawie o edukacji, aby zadowolić Węgry – Kuleba

Ukraina nie wprowadzi dodatkowych zmian w ustawie o edukacji, aby zadowolić Węgry – Kuleba

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zapewnił, że Ukraina nie dokona żadnych dodatkowych zmian, z wyjątkiem tych zalecanych przez Komisję Wenecką, na wniosek Węgier.

Oświadczył to na antenie programu „Prawo na władu”, donosi korespondent Ukrinform.

„Ukraina nie wprowadzi żadnych dodatkowych zmian w ustawie o edukacji, z wyjątkiem tych przewidzianych decyzjami Komisji Weneckiej, w celu osiągnięcia pewnych kompromisów z Węgrami” - powiedział Kuleba.

Kuleba przypomniał, że Komisja Wenecka zaleciła między innymi przedłużenie okresu przejściowego na wprowadzenie nowego systemu edukacji.

Minister podkreślił, że Ukraina nie zmieni zasad prawa oświatowego. Jednocześnie zauważył, że Węgry nigdy nie zaprzeczyły, ani w formalnych ani nieformalnych negocjacjach, ani w publicznych oświadczeniach, że Ukraińcy węgierskiego pochodzenia mówią językiem państwowym, ukraińskim.

Kuleba wezwał również, aby nie wprowadzać problematycznych problemów na Zakarpaciu do poziomu separatyzmu, powołując się na przykłady Donbasu lub Krymu.

„Nie mieliśmy separatyzmu w Donbasie. Nie mieliśmy separatyzmu na Krymie. Mamy rosyjską agresję. Gdyby Rosja nie wkroczyła do Donbasu, gdyby nie wkroczyła na Krym, znaleźlibyśmy rozwiązania tych problemów w społeczeństwie w ramach naszego wewnętrznego ukraińskiego dialogu”- dodał minister.

Przypomnijmy, stosunki między Ukrainą a Węgrami stały się bardziej skomplikowane po tym, jak Rada Najwyższa przyjęła Ustawę „O edukacji”.

Ustawa została przyjęta w drugim czytaniu i jako całość 5 września 2017 r. Weszła w życie 28 września 2017 r. Zgodnie z normami tego dokumentu rozszerzono użycie języka państwowego w edukacji szkolnej. Węgry wyraziły zaniepokojenie przyszłością mniejszości węgierskiej na Ukrainie.

W październiku 2019 r. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował Sekretarza Generalnego NATO, że Ukraina wprowadziła już sześć z siedmiu zaleceń Komisji Weneckiej dotyczących zmiany ustawy o edukacji w celu ochrony mniejszości narodowych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-