W Holandii zakończyło się sądowe posiedzenia w sprawie MH17

W Holandii zakończyło się sądowe posiedzenia w sprawie MH17

Ukrinform
Piąta rozprawa sądowa w sprawie MH17 zakończyła się w kompleksie sądowym Schiphol w Holandii – donosi korespondent Ukrinform w Hadze.

Wczoraj holenderscy prokuratorzy przedstawili swoje stanowisko i opowiedzieli o szczegółach śledztwa.

Prokuratorzy podkreślili, że opracowano wszystkie możliwe wersje katastrofy lotu MH17.

W szczególności rozważono wersję zestrzelenia samolotu przez myśliwca, ale opierając się na danych radarowych z okresu katastrofy lotniczej w 2014 r., które Rosja przekazała do międzynarodowego dochodzenia, prokurator zauważył, że w tym czasie nie zaobserwowano myśliwców na tym obszarze.

Ponadto charakter uszkodzeń MH17 i znalezione elementy o specjalnym kształcie negują wersję eksplozji na pokładzie.

Jednocześnie znaleziono elementy w kształcie motyla, wskazujące, że Boeing został trafiony pociskiem Buk.

Dlatego prokuratorzy przystąpili do szczegółowego przeglądu materiałów wskazujących, że samolot lotu MH17 zniszczył „Buk”. W szczególności przedstawiono zdjęcia i dowody wideo pokazujące transport przeciwlotniczego systemu rakietowego „Buk”.

W sali sądowej znajdowali się sędziowie, holenderscy prokuratorzy, którzy stali za przeźroczystym oddzieleniem. Adwokaci i rodziny ofiar siedziały naprzeciwko nich w odległości 1,5 metra od siebie.

Byli również obecni adwokaci jednego z podejrzanych - podpułkownika Olega Pułatowa. Jego interesy reprezentują: Boudewijn van Eijck i Sabine ten Doesschate z holenderskiej kancelarii adwokackiej Sjöcrona Van Stigt (SVS).

Następna rozprawa sądowa odbędzie się 10 czerwca 2020 r. o godzinie 10:00 czasu lokalnego.

Rozprawy sądowe w tej sprawie powinny odbywać się od 8 czerwca do 3 lipca, ale możliwe jest, że z powodu koronawirusa rozprawy mogą zostać odroczone lub odwołane.

Przypomnijmy, w marcu sąd okręgowy w Hadze rozpoczął słuchania w sprawie katastrofy lotu MH17.

Pasażerski Boeing-777 MH17 lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad okupowaną częścią Donbasu w dniu 17 lipca 2014 r. Na pokładzie było 283 pasażerów i 15 członków załogi, wszyscy zginęli.

Międzynarodowy zespół śledczy twierdzi, że samolot MH17 został zestrzelony przez rakietę przeciwlotniczego systemu rakietowego „Buk” należącą do 53. brygady powietrznej obrony rakietowej Sił Zbrojnych Rosji stacjonującej w Kursku.

19 czerwca 2019 roku Zespół międzynarodowych śledczych, badających katastrofę MH17 (JIT) nazwał czterech podejrzanych, którzy zostali uznani za zaangażowanych w transport i użycie bojowe Buka. Trzej z nich to Rosjanie. Jest to: Siergiej Dubiński, pułkownik Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, szef GRU Donieckiej Republiki Ludowej, którego uważa się za organizatora zastosowania wyrzutni rakiet przeciwlotniczych „Buk”; Oleg Pułatow - podpułkownik rosyjskich Sił Zbrojnych, zaangażowany w przewóz „Buku” i Igor Girkin - jest emerytowanym oficerem wojskowym Federacji Rosyjskiej, byłym pułkownikiem FSB, aktywnym uczestnikiem w rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainie. Czwartym jest Ukrainiec Leonid Charczenko, który walczył po stronie DRL.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-