W Polsce przebywa teraz około miliona Ukraińców - ambasador Cichocki

W Polsce przebywa teraz około miliona Ukraińców - ambasador Cichocki

Ukrinform
Obecnie w Polsce przebywa około miliona obywateli Ukrainy, przy czym 180 000 Ukraińców wróciło do domu z powodu pandemii koronawirusa – powiedział ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Bartosz Cichocki w „Radiu Ukraińskim”.

„W Polsce obecnie przebywa około miliona obywateli Ukrainy, którzy nie wrócili i pracują albo się uczą. Około 10-15% - 180 000 powróciło” - powiedział Cichocki.

Według niego wielu Ukraińców zwraca się teraz do polskich konsulatów i ambasady z pytaniem, kiedy będą mogli wjechać do tego kraju. Dlatego Polska zdecydowała w ograniczony sposób, ale jednak o udostępnieniu procedur wizowych.

„Centra wizowe działają od poniedziałku. Paszporty są teraz wydawane pocztą. Można także, dla otrzymania wizy pracowniczej, zarejestrować się za pośrednictwem e-konsulatu na wizytę w konsulacie”- powiedział polski ambasador na Ukrainie i podkreślił, że polscy pracodawcy są bardzo zainteresowani ukraińskimi pracownikami. Dlatego też, jeśli umówią się z przewoźnikami, ukraińscy pracownicy mogą uczestniczyć w pracach sezonowych. Przewoźnicy lotniczy zwrócili się już z tą kwestią do rządu.

„Ale ponieważ jesteśmy sąsiadami, myślę, że wkrótce umówimy się odnośnie do przewozów kolejowych i autobusowych. Chciałbym jednak podkreślić, że priorytetem jest dla nas zdrowie Ukraińców i Polaków, a także ustawodawstwo Ukrainy - powiedział ambasador.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-