Trybunał Morski ONZ odrzucił rosyjską próbę uniknięcia odpowiedzialności za swoje działania w Azowie -  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Trybunał Morski ONZ odrzucił rosyjską próbę uniknięcia odpowiedzialności za swoje działania w Azowie - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ukrinform
Wczoraj Trybunał Arbitrażowy, ustanowiony na mocy Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morskim, odrzucił rosyjskie próby uniknięcia odpowiedzialności za swoje postępowanie na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej – stwierdziło w oficjalnym komentarzu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

„Dziś Trybunał odrzucił rosyjskie próby uniknięcia odpowiedzialności za swoje zachowanie na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej. Rosja starała się wykluczyć te dwie ważne międzynarodowe drogi wodne z uregulowań międzynarodowego prawa morskiego” - stwierdzono.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że Trybunał zgodził się z Ukrainą - roszczenie Rosji o status wód śródlądowych nie stanowi właściwej podstawy do odmowy jurysdykcji, kwestia ta powinna zostać rozstrzygnięta na etapie merytorycznym.

„Decyzja implikuje potrzebę przeprowadzenia prawnego sprawdzenia nielegalnej budowy mostu Kerczeńskiego przez Rosję i zatrzymania statków na Morzu Azowskim, co jest szkodliwe dla żeglugi międzynarodowej” - powiedział ukraiński MSZ .

Tak więc, zdaniem ministerstwa, decyzja Trybunału potwierdza „istniejący międzynarodowy konsensus w sprawie nieuznania nielegalnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską” i nie popiera wniosku Rosji o suwerenność.

„Dzisiejsza decyzja jest bezpośrednim sprzeciwem wobec stanowiska Rosji, że jej jednostronne działania są chronione przed sprawami prawnymi” - zauważyło ministerstwo spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, Ukraina przygotuje się do właściwego przedstawienia sprawy co do istoty przed Trybunałem Arbitrażowym, a po zbadaniu pisemnych oświadczeń stron Sąd przeprowadzi merytoryczną rozprawę.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Wadim Prystajko poinformował o decyzji w sprawie roszczenia Ukrainy wobec Rosji.

14 września 2016 r. Ukraina zainicjowała odrębne postępowanie przeciwko Federacji Rosyjskiej przeciwko naruszeniu Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza i zwróciła się do sądu w Hadze o potwierdzenie praw Ukrainy na Morzu Czarnym i Azowskim oraz w Cieśninie Kerczeńskiej.

W maju 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Trybunału w ramach Konwencji ONZ o prawie morskim, podczas którego utworzono arbitraż w celu rozważenia sporu Ukrainy z Federacją Rosyjską.

19 lutego 2018 r. do Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze złożono memorandum, tj. pakiet dowodów, że Rosja narusza suwerenne prawa Ukrainy na Morzu Czarnym i Azowskim oraz w Cieśninie Kerczeńskiej.

Ze swojej strony Rosja przedłożyła Międzynarodowemu Trybunałowi swój sprzeciw wobec jurysdykcji instytucji w celu rozpatrzenia roszczenia Ukrainy wobec Federacji Rosyjskiej.

10 czerwca 2019 r. Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze rozpoczął dochodzenie roszczenia Ukrainy przeciwko Rosji w związku z naruszeniem prawa dostępu do własnych wód terytorialnych wokół anektowanego Krymu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-