Rosja nie będzie w stanie zmusić PACE do milczenia w sprawie okupacji terytorium Ukrainy - litewski parlamentarzysta

Rosja nie będzie w stanie zmusić PACE do milczenia w sprawie okupacji terytorium Ukrainy - litewski parlamentarzysta

Ukrinform
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy będzie zawsze zajmować się okupacją przez Rosję terytorium Ukrainy i Gruzji oraz na łamaniu przez Moskwę prawa międzynarodowego i praw człowieka – powiedział w kuluarach PACE litewski poseł Emanuelis Zingeris, który zainicjował zakwestionowanie uprawnień delegacji rosyjskiej w Zgromadzeniu, donosi korespondent Ukrinform.

„Okupacja części terytorium Ukrainy trwa od pięciu lat; Gruzji - 12 lat. Jestem przekonany, że bardzo ważne jest podważenie uprawnień rosyjskiej delegacji (na poziomie komisji - red.). W końcu oni (rosyjska delegacja - redakcja) uważają, że to pytanie zostanie uciszone. Ale tak nie jest. A wszystkie przypadki naruszenia prawa międzynarodowego i praw człowieka w Rosji po raz kolejny znajdują się w centrum uwagi” - skomentował litewski polityk kwestię zakwestionowania uprawnień rosyjskiej delegacji do PACE.

Według Zingerisa szef rosyjskiej delegacji Petro Tołstoj będzie musiał teraz jasno wyjaśnić na wszystkich szczeblach komitetu monitorującego, dlaczego Federacja Rosyjska nie wdrożyła żadnej rezolucji PACE w sprawie agresji na Ukrainę oraz naruszenia prawa międzynarodowego i praw człowieka.

„W PACE pytanie to zostanie ponownie zadane. Myślę, że rosyjska delegacja jest zaskoczona, dlaczego są pytania. Rosja nie będzie w stanie uciszyć delegatów Zgromadzenia. PACE będzie nadal monitorować zachowanie Federacji Rosyjskiej na okupowanych terytoriach, naruszenia praw człowieka, w tym na Krymie”- podkreślił przedstawiciel litewskiej delegacji.

Przypomnijmy, w poniedziałek PACE podważyło uprawnienia delegacji rosyjskiej z dwóch możliwych powodów: merytorycznego i proceduralnego.

Podstawę merytoryczną skargi przedstawił delegat litewski Emanuelis Zingeris. Wyjaśnił, że Rosja nie zastosowała się do rezolucji PACE i przeprowadziła agresję militarną oraz okupację na Ukrainie i w Gruzji. Inicjatywę tę poparło 30 delegatów z co najmniej pięciu krajów.

Podstawę proceduralną przedstawiła łotewska poseł Maria Golubeva. Wyjaśniła, że w 2016 r. Rosja przeprowadziła wybory parlamentarne, które odbyły się również na okupowanym Krymie. Jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, a wyniki wyborów na półwyspie wpłynęły na skład rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia.

Kwestie te są teraz przekazywane komitetom regulacyjnym i monitorującym, które podejmą decyzję w sprawie uprawnień delegacji rosyjskiej w ciągu 48 godzin.

Zimowa sesja PACE odbywa się w Strasburgu w dniach 27–31 stycznia.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-