Zerkal wyjaśniła, dlaczego Ukraińcy nie powinni obawiać się negocjacji gazowych z Rosją

Zerkal wyjaśniła, dlaczego Ukraińcy nie powinni obawiać się negocjacji gazowych z Rosją

komentarz
Ukrinform
Negocjacje pomiędzy Ukrainą i Rosją w sprawie tranzytu gazu dotyczą kwestii technicznych i nie powinny być wielkim stresem dla społeczeństwa, w przeciwieństwie do sposobu, w jaki Rosja wdraża decyzję arbitrażu sztokholmskiego.

O tym w komentarzu dla Ukrinformu w środę, 11 grudnia, powiedziała była Wiceminister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Olena Zerkal.

„Negocjacje dwustronne (pomiędzy Ukrainą a Rosją - red.) prowadzone są wyłącznie w celu omówienia szczegółów technicznych, nie dochodzi się do żadnych porozumień politycznych. Spotkanie, które odbyło się pod koniec listopada, dotyczyło negocjacji technicznych w sprawie tzw. „umowy międzyoperatorskiej” - umowy stowarzyszeniowej. Jest to dokument techniczny, składa się z ponad 140 stron, a na koniec otrzymaliśmy od Rosjan ich komentarze lub sugestie na 20 stronach, co oznacza, że ​​jest to proces, który zwykle ma miejsce między firmami, które negocjują i zawierają umowy„ powiedziała Zerkal.

W sprawie udziału strony europejskiej w tym procesie dyplomatka zauważyła, że Komisja Europejska się z niego nie wycofuje.

Według Zerkal europejscy partnerzy zachęcali Ukrainę i Rosję do dwustronnych kontaktów w celu omówienia szczegółów technicznych. Wyjaśniła, że ​​Komisja Europejska nie ma własnego doświadczenia w zawieraniu takich umów dwustronnych, kwestia ta dotyczy bardziej przedsiębiorstw.

„Istnieją umowy zawierane zgodnie z prawem europejskim, ale w każdym przypadku zawierają one pewne różne szczegóły. Jeśli chodzi o inne kwestie, takie jak wdrożenie przez Rosję decyzji arbitrażowej ze Sztokholmu, są to na ogół pytania dwóch firm dotyczące tego, jak to zorganizują”, powiedziała Wiceminister

Komentując podaną datę 13 grudnia jako ostateczny termin zawarcia długoterminowej umowy na tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę zgodnie z przepisami europejskimi i ukraińskim, Zerkal zauważyła, że takich ograniczeń nie ma.

„Wiem, że do 26 grudnia planowane jest zakończenie certyfikacji nowego operatora ukraińskiego systemu przesyłowego. Jeśli chodzi o zawarcie umowy, nie ma takich ograniczeń”, powiedziała dyplomatka.

Podsumowując, Zerkal podkreśliła, że fakt dwustronnych negocjacji tranzytu gazu pomiędzy Ukrainą i Rosją jest powszechną praktyką omawiania szczegółów technicznych. Jednocześnie stwierdziła, że ​​w ukraińsko-rosyjskich kwestiach gazowych zawsze występuje pewien element nieufności.

„Jednak nieufność dotyczy przede wszystkim bardzo drażliwych kwestii. Jeśli chodzi o porozumienie techniczne określające parametry, uważam, że nie powinno to być wielkim stresem dla społeczeństwa. A jeśli chodzi o kwestie dotyczące sposobu wykonania decyzji arbitrażu sztokholmskiego , to naprawdę dotyczy każdego z nas, ponieważ jesteśmy podatnikami, płacimy również rachunki za media i myślę, że utrata jakichkolwiek funduszy publicznych będzie odczuwalna”, podsumowała była Wiceminister Spraw Zagranicznych sprawę tranzytu.

Według Ukrinformu, dyrektor wykonawczy „Naftogazu Ukraina” Jurij Witrenko, który był w składzie ukraińskiej delegacji podczas spotkań w „Normandzkim formacie” w Paryżu, powiedział dziennikarzom, że podczas rozmów pomiędzy Ukrainą i Rosją nie doszło do porozumienia w sprawie „gazu”. Według Witrenko negocjacje w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu do Europy przez ukraiński system przesyłowy gazu będą kontynuowane zarówno jako dwustronne między Ukrainą i Rosją, jak i trójstronne z udziałem Komisji Europejskiej. Powiedział też, że strona ukraińska nie dąży do „unieważnienia” wzajemnych roszczeń z Rosją, czego domaga się Moskwa.

28 listopada Wiedeń przeprowadził dwustronne rozmowy gazowe pomiędzy Ukrainą a Rosją. Uczestniczyli w nich: Minister Energetyki i Ochrony Środowiska Ukrainy Ołeksij Orżel, dyrektorzy „Naftogazu Ukrainy” i OOO „Operator systemu przesyłowego gazu Ukrainy”, Minister Energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak, Prezes Zarządu Gazpromu Aleksiej Miller.

Wcześniej Jurij Witrenko, dyrektor wykonawczy „Naftogazu Ukraina”, powiedział, że termin zawarcia długoterminowej umowy na tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę zgodnie z przepisami europejskimi i ukraińskimi upływa 13 grudnia, ponieważ zgodnie z przepisami europejskimi umowa musi zostać zawarta z wyprzedzeniem w celu rezerwacji długoterminowych zdolności przesyłowych.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-