Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie militaryzacji Krymu

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie militaryzacji Krymu

Ukrinform
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję „Problem militaryzacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol (Ukraina), a także części Morza Czarnego i Azowskiego”, która zawiera klauzulę dotyczącą obiektów jądrowych i infrastruktury przechwyconej przez Federację Rosyjską na okupowanym terytorium.

Za przyjęciem rezolucji głosowały 63 kraje, przeciw - 19 państw, wstrzymało się od głosu - 66.

Jak donosi korespondent Ukrinform, Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz drugi przyjmuje rezolucję o tej samej nazwie, ale obecny dokument został uzupełniony o zasadniczo nowe przepisy.

W szczególności wzywa Federację Rosyjską do „powstrzymania się od rozszerzania swojej jurysdykcji w zakresie obiektów jądrowych i infrastruktury na Krymie”, a także wyraża obawy o wykorzystanie przejętych ukraińskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego.

Rezolucja przypomina Rosji o zakazie rekrutacji ludzi do wojska z okupowanych terytoriów, „w tym poprzez nacisk lub propagandę mającą na celu zapewnienie dobrowolnego poboru”, potępia wykorzystywanie edukacji w celu agitacji do zaciągania się do wojska i wzywa Moskwę do „zaprzestania tej nielegalnej działalności”.

Dokument koncentruje się również na społeczno-ekonomicznych aspektach rosyjskiej agresji. „Problemy bezpieczeństwa i odbudowa sił zbrojnych na Morzu Czarnym i Azowskim będą nadal destabilizować gospodarkę i sferę społeczną, szczególnie w nadmorskich regionach Ukrainy”, czytamy w dokumencie.

Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraża zaniepokojenie celowym utrudnianiem ruchu przez Cieśninę Kerczeńską, w szczególności „pod pretekstem ćwiczeń wojskowych” na Morzu Czarnym i Azowskim oraz w Cieśninie Kerczeńskiej.

Obecna rezolucja, podobnie jak poprzednia, potępia budowę mostu przez Cieśninę Kerczeńską, co przyczynia się do militaryzacji Krymu i „ogranicza wielkość statków, które mogą dotrzeć do ukraińskich portów na wybrzeżu Morza Azowskiego”.

Rosnąca obecność wojskowa Federacji Rosyjskiej w części Morza Czarnego i Azowskiego oraz prześladowania statków handlowymi „dodatkowo pogarszają sytuację gospodarczą i społeczną w sąsiednim obwodzie donieckim, który już poniósł straty z powodu okupacji Krymu”, czytamy w dokumencie.

Zgromadzenie Ogólne ONZ potępia także wyjazdy rosyjskich urzędników na Krym i wzywa wszystkie państwa członkowskie ONZ do powstrzymania się od wizyty w regionie bez koordynacji z Ukrainą.

Ponadto rezolucja wzywa wszystkie państwa członkowskie do współpracy z ONZ „w celu jak najszybszego zakończenia rosyjskiej okupacji Krymu i powstrzymania się od jakichkolwiek umów z Federacją Rosyjską w sprawie Krymu, które nie spełniają tego wymogu”.

Projekt rezolucji został przygotowany przez 39 państw, w tym USA, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Ukrainę, Włochy, Szwecję, kraje bałtyckie, Węgry, Bułgarię oraz inne kraje.

Jak informował Ukrinform, ZO ONZ przyjęło wstępną rezolucję o tej samej nazwie 18 grudnia 2018 roku. Dokument zwraca uwagę na zagrożenia bezpieczeństwa, jakie Rosja stwarza dla Ukrainy, regionu Morza Czarnego i całej Europy w wyniku transferu wojsk i broni na Krym, w tym samolotów i pocisków zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej. Po raz pierwszy do Rosji skierowano bezpośredni apel do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z Krymu i natychmiastowego zakończenia czasowej okupacji.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-