Arbitraż nas usłyszał – Zerkal o pierwszej decyzji proceduralnej Hagi w „morskiej sprawie”

Arbitraż nas usłyszał – Zerkal o pierwszej decyzji proceduralnej Hagi w „morskiej sprawie”

Ukrinform
Haski trybunał arbitrażowy wydał pierwsze orzeczenie proceduralne zatwierdzające regulamin i harmonogram arbitrażu – napisała wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Olena Zerkal na Facebooku.

„Otrzymaliśmy pierwsze orzeczenie proceduralne od trybunału arbitrażowego, który zatwierdził porządek mianowania, regulamin i harmonogram arbitrażu. Od dziś nasza sprawa nosi nazwę: „Spór o zatrzymanie trzech ukraińskich okrętów wojennych i ich załóg” - napisała Zerkal.

Podkreśliła, że ​​bardzo ważne jest, aby zaznaczyć w nazwie nie tylko naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego, ale także aby odzwierciedlić, że spór dotyczy ukraińskich marynarzy, którzy spędzili 9 miesięcy w więzieniu.

„I Arbitraż nas usłyszał” - napisała.

Według wiceministra arbitraż ustalił również, że pisemne stanowiska stron zostaną podane do wiadomości publicznej na początku rozprawy.

„Ponadto przemówienia agentów będą jawne, a jeśli chodzi o publiczny dostęp do reszty przesłuchań, Rada Arbitrażowa podejmie decyzje w przeddzień przesłuchań. W związku z tym Federacja Rosyjska nie będzie w stanie ukryć faktów i ich naruszeń przed opinią publiczną i zakłócać historii. Jestem przekonana, że o godność i wolność musimy walczyć do końca! Celem jest uznanie Federacji Rosyjskiej za kraj naruszający immunitety wojskowe i otrzymanie odpowiedniej rekompensaty”- napisała Zerkal i dodała, że Rosja nie uczyniła tego procesu wieloetapowym.

„Za pozytywny można uznać fakt, że Federacji Rosyjskiej nie udało się wciągnąć nas i Arbitrażu w długi i wieloetapowy proces. Zgodnie z harmonogramem musimy przedłożyć Memorandum w ciągu 6 miesięcy, ale nikt nie przeszkadza nam w jego przygotowaniu i przesłaniu wcześniej. I od momentu złożenia Memorandum Rosjanie będą mieli 3 miesiące na skorzystanie z przysługującego im prawa i wniesienie sprzeciwu wobec jurysdykcji - na zagranie w swoją ulubioną grę arbitrażową odmawiając prawa Arbitrażu rozpatrywania tej sprawy, używając tej samej interpretacji, którą bezskutecznie próbowali narzucić sędziom w Hamburgu, że działalność wojskowa, jest wyłączona z jurysdykcji zarówno Międzynarodowego Trybunału Prawa Morskiego, jak i Trybunału Arbitrażowego - wyjaśniła Zerkal.

Przypomnijmy, 21 listopada 2019 r. w Hadze odbyło się przesłuchanie proceduralne w sprawie immunitetu trzech ukraińskich okrętów wojennych i 24 członków załogi (Ukraina przeciwko Rosji).

25 listopada 2018 r. Rosja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej dokonała agresji wojskowej przeciwko okrętom Sił Zbrojnych Ukrainy i przejęła trzy okręty Sił Morskich Ukrainy - statki „Berdiansk” i „Nikopol” i holownik „Jany Kapu”, które płynęły z Odessy do Mariupola w wyniku czego aresztowano 24 ukraińskich marynarzy. 24 Ukraińców aresztowano, trzech zostało rannych.

Kontrolowane przez Rosję "sądy" na okupowanym Krymie aresztowały na dwa miesiące wszystkich zatrzymanych ukraińskich marynarzy pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy (cz. 3 art. 322 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej). Teraz wszyscy przebywają w więzieniu "Lefortowo".

25 maja 2019 r. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza orzekł, że Rosja powinna natychmiast zwolnić zatrzymanych i zwrócić aresztowane statki na Ukrainę.

7 września odbyła się wymiana jeńców w formacie 35-35 między Ukrainą a Rosją, podczas której w szczególności zwolniono 24 jeńców wojennych.

18 listopada 2019 r. rozpoczął się proces zwrotu tych ukraińskich statków na Morzu Czarnym. Ich przekazanie odbyło się na wodach neutralnych.

20 listopada ukraińskie łodzie dopłynęły do ukraińskiego portu Oczakow.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-