Zełenski spotkał się z Maasem - rozmawiał o sytuacji w Donbasie i Nord Stream 2

Zełenski spotkał się z Maasem - rozmawiał o sytuacji w Donbasie i Nord Stream 2

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski omówił z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem sytuację bezpieczeństwa w Donbasie, kwestie współpracy między krajami i projekt Nord Stream 2 – donosi służba prasowa prezydenta.

„Prezydent poinformował niemieckiego urzędnika wysokiego szczebla o sytuacji odnośnie bezpieczeństwa w Donbasie, a także wyraziła nadzieję, że spotkanie w formacie normandzkim, zaplanowane na 9 grudnia, otworzy drogę do pokojowego rozwiązania konfliktu” - powiedziało BP.

Rozmówcy rozmawiali także o aktualnym stanie i perspektywach rozwoju stosunków ukraińsko-niemieckich.

W szczególności prezydent podziękował za konsekwentne wsparcie Republiki Federalnej Niemiec dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, za kompleksową pomoc we wdrażaniu reform strukturalnych, za ułatwianie inicjatyw na rzecz odbudowy zniszczonej przez wojnę infrastruktury Doniecka.

Podczas spotkania omawiano także sytuację związaną z przyjęciem w Niemczech ustawy o wdrażaniu tzw. Unijnej dyrektywy gazowej. Minister spraw zagranicznych Niemiec zapewnił, że zmiany w prawie niemieckim są zgodne z przepisami tej dyrektywy.

Strony omówiły także praktyczną współpracę między stronami w kontekście kursu Ukrainy w kierunku integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Przypomnijmy, 13 listopada niemiecki Bundestag zatwierdził projekt ustawy o zmianie ustawy o energetyce w celu wdrożenia dyrektywy UE 2019/692 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego, która będzie regulować eksploatację gazociągu Nord Stream 2.

Wcześniej rządząca koalicja CDU / CSU i SPD opracowały projekt ustawy, która zwalnia gazociąg Nord Stream 2 z ograniczeń wynikających ze zaktualizowanej unijnej dyrektywy gazowej.

15 kwietnia 2019 r. Rada UE zatwierdziła zmiany do unijnej dyrektywy gazowej w sprawie rozszerzenia norm europejskich na gazociągi do UE z krajów trzecich. Zmiany uniemożliwiają transportowanie gazu przez tę samą firmę, która go produkuje i sprzedaje. Nord Stream 2 AG nie spełnia tego wymogu.

Gazociąg Nord Stream 2 jest budowany przez rosyjski Gazprom we współpracy z europejskimi firmami Engie, Uniper, OMV, Shell i Wintershall. Zakończenie projektu planowane jest do końca 2019 roku.

Ukraina sprzeciwia się budowie Nord Stream 2. Ponadto przeciwnikami Nord Stream 2 są Stany Zjednoczone, Polska i kraje bałtyckie. Prezydent USA Donald Trump zagroził zablokowaniem projektu przez nałożenie sankcji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-