Komitet ONZ zatwierdził projekt rezolucji krymskiej, w której po raz pierwszy zapisano pojęcie „agresji”

Komitet ONZ zatwierdził projekt rezolucji krymskiej, w której po raz pierwszy zapisano pojęcie „agresji”

zdjęcie
Ukrinform
Trzeci Komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ (UNGA) zatwierdził projekt rezolucji „Sytuacja w zakresie praw człowieka w Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol na Ukrainie”,w której po raz pierwszy zapisano pojęcie „agresji” wobec ARC.

Według korespondenta Ukrinform w Nowym Jorku - 67 osób głosowało za, przeciw 23, a 82 wstrzymało się.

Rezolucja została zainicjowana przez Ukrainę, a jej współautorami jest około 40 krajów. Jest to czwarty dokument ONZ w sprawie łamania praw człowieka na okupowanym Krymie. Oprócz części, które powtarzają poprzednie teksty, projekt rezolucji zawiera szereg nowych przepisów. Wiceminister spraw zagranicznych Serhij Kyslyca przedstawił stanowisko Ukrainy w komisji.

W szczególności po raz pierwszy użyto terminu „agresja” w celu oceny sytuacji na Krymie, zgodnie z rezolucją z 1974 r. „Wyznaczenie agresji”. Dokument ten stwierdza w szczególności, że agresja polega na użyciu siły zbrojnej przez państwo przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej lub politycznej niezależności innego państwa. Jednak żadne przejęcie terytorium lub szczególna korzyść wynikająca z agresji nie jest i nie może być uznana za legalną.

W projekcie rezolucji, podobnie jak we wcześniejszych dokumentach, stwierdzono, że „przejęcie Krymu siłą jest niezgodne z prawem i narusza prawo międzynarodowe” oraz „że terytoria te powinny zostać niezwłocznie zwrócone”.

W dokumencie zapisano, że Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych przygotuje raport z jego wdrażania na następnej 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Oprócz potępienia tortur dokonywanych przez rosyjskie władze wobec więźniów politycznych w celu uzyskania fałszywych zeznań, dokument stwierdza: „Okupacja w dalszym ciągu wpływa na realizację praw społecznych i ekonomicznych mieszkańców, w tym dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych”.

Podobnie jak w poprzednich rezolucjach, obecny projekt potępia przemoc wobec ludności Krymu. Jednocześnie wprowadza nowe przepisy, w szczególności, że obecna „polityka i praktyka Federacji Rosyjskiej stanowi stałe zagrożenie i uniemożliwia życie na Krymie i zmusza ludność do opuszczenia półwyspu”.

Dokument przypomina, że ​​indywidualny lub masowy przymusowy wyjazd, a także deportacja z okupowanych terytoriów na terytorium państwa okupującego lub do jakiegokolwiek innego kraju jest zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne.

„… Federacja Rosyjska prowadzi politykę i praktyki mające na celu zmianę struktury demograficznej na Krymie” - czytamy w dokumencie.

Stwierdza, że ​​„władza okupująca nie może deportować ani przenosić własnej ludności cywilnej na okupowane terytorium”.

Projekt zdecydowanie potępia masowe przetrzymywanie obrońców praw człowieka pod pretekstem walki z terroryzmem i innymi formami represji wobec nich, w tym działaczy obywatelskiej inicjatywy solidarności krymskiej, która dokumentuje naruszenia na półwyspie i zapewnia pomoc humanitarną ofiarom przemocy.

Rezolucja z zadowoleniem przyjmuje uwolnienie 7 września 2019 r. osób zatrzymanych przez Rosję i Ukrainę i „wzywa Federację Rosyjską do uwolnienia wszystkich nielegalnie zatrzymanych obywateli Ukrainy i zapewnienia im bezpiecznego powrotu na Ukrainę”.

Dokument potępia wszelkie próby legalizacji przez Rosję aneksji Krymu, w tym automatyczne narzucanie obywatelstwa rosyjskiego, prowadzenie nielegalnych kampanii wyborczych i zmieniającą się strukturę demograficzną ludności krymskiej.

Wśród wymogów do Rosji dodano nowy: powstrzymanie się od aresztowania lub ścigania mieszkańców Krymu za czyny przestępcze lub opinie, w tym w komentarzach lub postach w mediach społecznościowych, przed okupacją oraz zwolnienie wszystkich mieszkańców Krymu, którzy zostali aresztowani lub uwięzieni za takie działania.

Projekt rezolucji wymaga również od Rosji współpracy ze specjalną misją monitorującą OBWE, która powinna mieć bezpieczny i niezakłócony dostęp do całego terytorium Ukrainy, w tym Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol.

Dokument wzywa państwa członkowskie do dalszego opowiadania się za Ukrainą na spotkaniach dwustronnych i wielostronnych w celu przestrzegania praw człowieka, w tym poprzez potępianie naruszeń i nadużyć na Krymie .

Zgodnie z procedurą tekst uchwały zatwierdzonej przez Komitet UNGA ma zostać przedłożony Walnemu Zgromadzeniu w grudniu.

Wcześniej Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło trzy rezolucje w sprawie łamania praw człowieka na Krymie - w 2016, 2017 i 2018 r. Rosja zignorowała jednak ich wdrożenie.

Trzeci Komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpatruje kwestie społeczne, humanitarne i kulturalne.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-