W Warszawie rozpoczęły się Dni Muzyki Ukraińskiej

W Warszawie rozpoczęły się Dni Muzyki Ukraińskiej

zdjęcie
Ukrinform
Koncertem ukraińskich wykonawców - skrzypka Andrija Pawłowa i pianisty Bohdana Krywopusta - rozpoczął się piąty festiwal „Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie” w Warszawie.

Ukraińscy muzycy zaprezentowali utwory średniego pokolenia kompozytorów ukraińskich, stypendystów programu Gaude Polonia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - donosi korespondent Ukrinform.

Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie / Zdjęcie: Jurij Banachewycz, Ukrinform

„Festiwal ten łączy ukraińskich kompozytorów i Witolda Lutosławskiego, który jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku z Fryderykiem Chopinem i Karolem Szymanowskim” - powiedział uczestnik koncertu, ukraiński kompozytor i pianista, dyrektor Państwowego wydawnictwa „Muzyczna Ukraina” Bohdan Krywopust.

Jego zdaniem festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych odbywających się w Europie Wschodniej i jest organizowany w Polsce na wysokim poziomie. Zaznaczył, że w festiwalu wzięli udział kompozytorzy ukraińscy, których utwory zostaną tu wykonane.

Petro Tyma, prezes Stowarzyszenia Ukraińców w Polsce, zauważył, że organizacja tego festiwalu jest dowodem na to, że kultura ukraińska pojawia się w Polsce w swojej różnorodności:

„20-30 lat temu brzmienie współczesnej ukraińskiej muzyki klasycznej w Polsce było bardzo rzadkie. Trwa proces zbliżenia - otwarcie na kino ukraińskie, współczesnych kompozytorów ukraińskich, ich utwory, ale także wspólne projekty polsko-ukraińskie.

Pyma wyraził opinię, że festiwal ten przyniesie pozytywne rezultaty i że ukraińska muzyka klasyczna będzie coraz częściej obecna w Polsce.

Festiwal potrwa w Warszawie do 23 października, a w jego ramach odbędą się trzy koncerty.

Podczas drugiego koncertu w wykonaniu wokalistki Oksany Nikitiuk i pianisty Dmytra Tavantsa wszyscy będą mogli posłuchać muzyki Witolda Lutosławskiego i dzieł najwybitniejszego współczesnego ukraińskiego kompozytora Walentyna Sylwestrowa.

W ramach trzeciego dnia koncertu będzie można posłuchać muzyki współczesnych kompozytorów ukraińskich w wykonaniu Narodowego Zespołu Solistów "Kijowska Kamerata" pod dyrekcją Romana Rewakowicza.

„Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie” organizowane są przez Fundację Pro Musica Viva. Dyrektorem festiwalu jest szef tej fundacji, znany polski dyrygent i kompozytor ukraińskiego pochodzenia Roman Rewakowicz.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-