Zełenski powiedział, od czego zacząłby rozmowę z Putinem

Zełenski powiedział, od czego zacząłby rozmowę z Putinem

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski liczy na dalsze wsparcie Niemiec w przywróceniu integralności terytorialnej Ukrainy, w szczególności poprzez utrzymanie sankcji.

Oświadczył to w wywiadzie dla Bild-u w przeddzień wizyty w Niemczech, która odbędzie się 18 czerwca.

„Moje stanowisko jest jasne i proste: sankcje są jedyną dźwignią dla wyzwolenia okupowanego terytorium, przywrócenia naszej integralności terytorialnej i suwerenności, powrotu naszego narodu ... Jesteśmy przekonani, że polityka sankcji musi pozostać w sile do przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”, powiedział Zełenski.

Widzi sankcje jako narzędzie dyplomatyczne do osiągania celów. Jeśli to narzędzie nie działa, mechanizm powinien zostać rozszerzony, a jeśli efekt sankcji jest niezadowalający, należy go wzmocnić.

Ukraińcy, zdaniem prezydenta, mają nadzieję, że niemiecka kanclerz Angela Merkel, która ma potężny wpływ w Europie i na świecie, pomoże Ukrainie zmierzyć się z wyzwaniami, przed którymi stoi. Oprócz popierania kwestii zachowania sankcji, Ukraińcy czekają także na Berlin, aby pomógł w przeprowadzeniu głębokich reform strukturalnych.

„Widzimy również zagrożenia w sektorze energetycznym ze względu na Nord Stream II, co jest szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Europy”, dodał prezydent.

Odpowiadając na pytanie, co powiedziałby prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na spotkaniu, Zełenski odpowiedział: „Na początek: Donbas i Krym to Ukraina”.

„Moim celem jest przywrócenie pokoju na Ukrainie za pomocą środków dyplomatycznych, a nie populizmu. Jeszcze raz podkreślę, że ani suwerenność, ani terytorium, ani los narodu ukraińskiego nie staną się kartą przetargową jakiegokolwiek traktatu pokojowego”, podkreślił Zełenski.

Jest gotów szukać wsparcia rodaków i międzynarodowych partnerów w tym trudnym zadaniu.

„Wierzymy w negocjacje w Mińsku, mamy nadzieję, że będzie to rozwiązaniem. Ale nie możemy czekać przez kolejne 5 lat, ponieważ Ukraińcy umierają każdego dnia. A jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy szukać innego sposobu negocjowania w „Normandii” lub w innym formacie”, powiedział prezydent.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-