Parubij ogłosił o rozpadzie koalicji w Parlamencie

Parubij ogłosił o rozpadzie koalicji w Parlamencie

Ukrinform
Przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij ogłosił o rozpadzie koalicji „Europejska Ukraina” z 17 maja i wezwał deputowanych do rozpoczęcia konsultacji w sprawie utworzenia nowej.

Oświadczył to podczas posiedzenia parlamentarnego w piątek po ogłoszeniu przez przewodniczącego frakcji „Front Ludowy” Maksima Burbaka o wyjściu z koalicji, donosi korespondent Ukrinform.

„Drodzy koledzy - smutne wieści. W wyniku oświadczenia szefa frakcji parlamentarnej partii politycznej „Front Ludowy” o wycofaniu frakcji z koalicji i w związku z zakończeniem koalicji, informuję, że dziś (17 maja - wyd.) koalicja „Europejska Ukraina” w Radzie Najwyższej VIII kadencji przerwała swoją działalność” - ogłosił Parubij.

Dodał, że zgodnie z konstytucją posłowie muszą utworzyć nową większość w ciągu miesiąca od daty zakończenia działalności koalicji.

„Zgodnie z postanowieniami artykułu 83 ustęp 7 Konstytucji Ukrainy, nowa koalicja musi zostać utworzona w ciągu jednego miesiąca od dnia, w którym koalicja frakcji parlamentarnych przestanie funkcjonować w Radzie Najwyższej Ukrainy, i w związku z tym wzywam przedstawicieli wszystkich frakcji i grup do rozpoczęcia konsultacji w sprawie utworzenia nowej koalicji i przyznajmy, że była to dobra koalicja - powiedział Parubij.

Wcześniej, w siedzibie nowo wybranego prezydenta Ukrainy ogłoszono, że Wołodymyr Zełenski, którego inauguracja odbędzie się 20 maja, zainicjuje rozwiązanie Rady Najwyższej z powodu nieobecności 226 deputowanych w koalicji.

W piątek 17 maja frakcja „Frontu Ludowego” postanowiła wycofać się z koalicji w Radzie Najwyższej i wezwała do stworzenia nowej. Od tej daty parlament ma 30 dni na utworzenie nowej większości, a prezydent jest pozbawiony prawa do rozwiązania Rady z powodu braku koalicji. Jednocześnie 30-dniowy termin zakończy się 16 czerwca, a od tego dnia rozwiązanie Rady będzie niemożliwe, ponieważ Konstytucja zakazuje rozwiązania Rady na sześć miesięcy przed następnymi wyborami parlamentarnymi.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-