Sekretarz Generalny ONZ poparł wezwanie Rosji do zaprzestania okupacji Krymu

Sekretarz Generalny ONZ poparł wezwanie Rosji do zaprzestania okupacji Krymu

Ukrinform
Sekretarz generalny ONZ António Guterres w pełni popiera rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która wskazuje na zagrożenia bezpieczeństwa regionalnego ze strony rosyjskiej militaryzacji Krymu i wzywa Rosję do zakończenia okupacji półwyspu.

Zostało to stwierdzone w oświadczeniu, które zostało wyrażone podczas briefingu w siedzibie ONZ w poniedziałek,przez  przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ Stefana Dusarrica, donosi korespondent Ukrinformu.

„Stanowisko Sekretarza Generalnego w sprawie Ukrainy nie zmieniło się, opiera się na odpowiedniej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego (ONZ -  red.) odnośnie integralności terytorialnej Ukrainy”, przedstawiciel organizacji podkreślił to w odpowiedzi na prośbę o skomentowanie stanowiska Sekretarza Generalnego w kontekście piątej rocznicy rosyjskiej okupacji Krymu.

Jak podkreślił Dusarric, António Guterres „zawsze zdecydowanie popierał wysiłki różnych grup negocjacyjnych: formatu normandzkiego, trójstronnej grupy kontaktowej i OBWE w celu rozwiązania tego problemu”.

Jak donosi Ukrinform, 18 grudnia 2018 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję „Problem militaryzacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol (Ukraina), Regionów Mórz - Czarnego i Azowskiego”.

Dokument wspomina o zagrożeniach dla bezpieczeństwa regionalnego, które Rosja stwarza, przenosząc oddziały i broń na Krym, w tym samoloty i pociski zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych. Rezolucja wzywa również Federację Rosyjską do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z Krymu i natychmiastowego zaprzestania tymczasowej okupacji półwyspu.

Ponadto w rezolucji wyrażono poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, nieuznawanie aneksji Krymu oraz zaniepokojenie postępującą militaryzacją półwyspu i sąsiednich obszarów morskich. Dokument zawiera również osobną wzmiankę o ataku na ukraińskie statki pod koniec listopada jako ilustrację agresywnych działań Rosji. Rezolucja wzywa również Rosję, aby nie utrudniała swobody żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej, aby zaprzestała ścigania statków handlowych, i potępia nielegalną budowę mostu przez Cieśninę Kerczeńską.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-