NATO potwierdza politykę „otwartych drzwi” dla Ukrainy

NATO potwierdza politykę „otwartych drzwi” dla Ukrainy

Ukrinform
W swoim rocznym sprawozdaniu NATO potwierdziło swoje zobowiązanie otwartego podejścia w sprawie rozszerzenia, a także decyzję, podjętą na szczycie NATO w Bukareszcie (2008 r.), w kwestii członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO, gdy spełnią wszystkie niezbędne wymogi.

Odpowiedni przepis znajduje się w raporcie za 2018 rok, w części poświęconej rozszerzeniu NATO, donosi korespondent Ukrinform.

W czwartek, w Kwaterze Głównej NATO Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg przedstawił raport roczny:

„Na szczycie w Brukseli (w lipcu 2018 r.) przywódcy NATO potwierdzili decyzję szczytu w Bukareszcie 2008 r., odnośnie przyszłego członkostwa Gruzji w NATO. Biorąc pod uwagę fakt, że Ukraina odnowiła swój kurs w sprawie członkostwa, NATO również w stosunku do niej dotrzymuje zobowiązań podjętych na szczycie w Bukareszcie i na kolejnych szczytach ”.

Jednocześnie podczas konferencji prasowej sekretarz generalny NATO, odpowiadając na bezpośrednie pytanie dziennikarzy o perspektywę uzyskania przez Ukrainę Planu Działań na rzecz członkostwa, zauważył, że Ukraina i NATO mają już wszystkie instrumenty niezbędne do skutecznego partnerstwa:

„Jeśli chodzi o Ukrainę, mamy już różne instrumenty. Mamy roczny program krajowy, Komisję NATO-Ukraina, różne ustalenia dotyczące partnerstwa. Posiadamy więc już wszystkie te instrumenty i można je wykorzystać do wzmocnienia naszego partnerstwa i pomocy Ukrainie na drodze do integracji euroatlantyckiej - powiedział Stoltenberg.

Przypomnijmy, Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O zmianie konstytucji (dotyczącej strategicznego kursu państwa w celu uzyskania pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO, zainicjowaną przez prezydenta. Za jej przyjęciem głosowało 334 deputowanych. Do przyjęcia było potrzebnych minimum 300 głosów. 19 lutego Prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę, a 21 lutego weszła ona w życie.

Niniejszy dokument wprowadza zmiany do Konstytucji Ukrainy, które ustanawiają nieodwracalność strategicznego kursu państwa do uzyskania pełnego członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

Jednocześnie z przepisów Konstytucji wyłącza się punkt, który przewiduje wykorzystanie istniejących baz wojskowych na terytorium Ukrainy dla tymczasowego pobytu zagranicznych formacji wojskowych na warunkach najmu zgodnie z traktatami międzynarodowymi.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-