Kijów i Warszawa uzgodnili wizytę Poroszenko w siedzibie dowództwa Litewsko-polsko-ukraińskiej brygady

Kijów i Warszawa uzgodnili wizytę Poroszenko w siedzibie dowództwa Litewsko-polsko-ukraińskiej brygady

Ukrinform
W Warszawie odbył się XXVII Komitet Konsultacyjny Prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej.

8 lutego 2019, na spotkaniu pod przewodnictwem zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kostiantyna Jelisiejewa i szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego omówiono aktualne zagadnienia stosunków ukraińsko-polskich i uzgodniono agendę dalszej współpracy w sprawach dwustronnych, europejskich i międzynarodowych - piszą na oficjalnej stronie prezydenta RP.

Osiągnięto również porozumienie w sprawie wizyty Prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko, razem z prezydentami Polski i Litwy do siedziby dowództwa Litewsko-polsko-ukraińskiej brygady w Lublinie (Polska), w lutym tego roku.

,,Biorąc pod uwagę obecne niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ strony wymieniły poglądy ws. dalszych wysiłków koniecznych w celu konsolidacji międzynarodowej społeczności na rzecz zapewnienia Ukrainie praktycznego wsparcia w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji, a także uwolnienia przez Federację Rosyjską ukraińskich więźniów, w tym marynarzy zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 r." - napisano w komunikacie.

Opowiedziano się również za wzmocnieniem współpracy w kwestiach bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, a także odnośnie przeciwdziałania realizacji projektu Nord Stream 2.

Strony podkreśliły znaczenie zintensyfikowania współpracy transgranicznej, gospodarczej i inwestycyjnej między Ukrainą i Polską.

Przypomnijmy, wspólna jednostka wojskowa - brygada Litewsko-polsko-ukraińska - powstała w 2014 roku z połączenia Sił Zbrojnych Ukrainy, Litwy i Polski.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-