Rada zatwierdziła w Konstytucji kurs Ukrainy w UE i NATO

Rada zatwierdziła w Konstytucji kurs Ukrainy w UE i NATO

Ukrinform
Parlament przyjął ustawę „O zmianie konstytucji (dotyczącej strategicznego kursu państwa w celu uzyskania pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO (nr 9037)), zainicjowaną przez prezydenta.

Za przyjęciem głosowało 334 deputowanych. Do przyjęcia było potrzebnych minimum 300 głosów, informuje korespondentka Ukrinform.

Przed głosowaniem w Radzie Najwyższej wystąpił prezydent Petro Poroszenko.

Niniejszy dokument wprowadza zmiany do Konstytucji Ukrainy, które ustanawiają nieodwracalność strategicznego kursu państwa do uzyskania pełnego członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

Jednocześnie z przepisów Konstytucji wyłącza się punkt, który przewiduje wykorzystanie istniejących baz wojskowych na terytorium Ukrainy dla tymczasowego pobytu zagranicznych formacji wojskowych na warunkach najmu zgodnie z traktatami międzynarodowymi.

Teraz w preambule Konstytucji zostaną określone sformułowania dotyczące tożsamości europejskiej narodu ukraińskiego oraz nieodwracalności kursu europejskiego i euroatlantyckiego.

Ustawa włączyła także do artykułu 102 Konstytucji następujące sformułowanie: "Prezydent Ukrainy jest gwarantem realizacji strategicznego kursu państwa w celu uzyskania pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i w Traktacie Północnoatlantyckim".

Rada Najwyższa będzie określać zasady realizacji, a rząd zapewniać realizację strategicznego kursu Ukrainy w celu uzyskania pełnego członkostwa w UE i NATO.

Ustawa wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu.

Przypomnijmy, 22 listopada 2018 r. Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt Ustawy nr 9037, o wprowadzeniu zmiany Konstytucji Ukrainy dotyczącej kursu państwa w celu uzyskania pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. Projekt poparło 311 parlamentarzystów.

Wtedy też Trybunał Konstytucyjny wydał pozytywną opinię w sprawie konstytucyjnego wniosku Rady Najwyższej o wyrażenie opinii w sprawie projektu ustawy 9037 o zmianie Konstytucji Ukrainy, dotyczącej strategicznego kursu państwa w celu uzyskania pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-