Unia Europejska domaga się, aby Rosja natychmiast wypuściła Gryba i ukraińskich marynarzy

Unia Europejska domaga się, aby Rosja natychmiast wypuściła Gryba i ukraińskich marynarzy

Ukrinform
Unia Europejska wezwała Rosję do natychmiastowego udzielenia ukraińskiemu więźniowi politycznemu Pawłowi Grybowi pomocy medycznej w specjalistycznej placówce medycznej i uwolnienia go.

Takie oświadczenie UE wydała podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE w piątek, donosi korespondent Ukrinform.

"UE ponawia swój apel do Rosji o natychmiastowe uwolnienie ukraińskiego obywatela Pawła Gryba, który został zatrzymany przez rosyjskie władze bez konkretnych powodów, po tym jak został uprowadzony 24 sierpnia 2017 roku. Istnieją niepokojące doniesienia o jego pogarszającym się stanie zdrowia. Domagamy się zapewnienia mu specjalnego leczenia medycznego, którego pilnie potrzebuje ".

Ponadto UE wezwała Federację Rosyjską do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ukraińskich marynarzy i statków, które zostały przejęte podczas ataku w obszarze Cieśniny Kerczeńskiej.

Grzyb zniknął 24 sierpnia 2017 r. w obwodzie homelskim na Białorusi, gdzie przyjechał z Kijowa na spotkanie z dziewczyną z Soczi, którą poznał w Internecie. Później, w wywiadzie, dziewczyna przyznała, że ​​naprawdę zaprosiła chłopca na Białoruś i powiedziała, że ​​była zmuszona to zrobić przez pracowników FSB Rosji.

Później okazało się, że Gryb znajduje się w SIZO-5 w Krasnodarze: został oskarżony na podstawie Artykułu 205 Kodeksu Karnego Rosji - "Terroryzm". Jego sprawa została skierowana do Sądu Wojskowego Okręgu Północnego Kaukazu.

Kijów zażądał od Moskwy dopuścić ukraińskich konsulów do Gryba, a także udzielić informacji o miejscu, przyczynach i okolicznościach zatrzymania. Ale te prośby zostały zignorowane.

Kilka dni temu, ukraińska pełnomocnik ds. Praw Człowieka Ludmiła Denisowa zgłosiła nadkrytyczny stan ukraińskiego więźnia politycznego w Federacji Rosyjskiej Pawła Gryba i wezwała społeczność międzynarodową do udzielenia mu pomocy medycznej.

Ojciec więźnia Kremla Igor Gryb powiedział, że jego syn może umrzeć bez pilnej opieki medycznej w specjalistycznym ośrodku medycznym, którego nie ma w Rostowie nad Donem.

Ambasada USA na Ukrainie wyraziła głębokie zaniepokojenie zdrowiem ukraińskiego więźnia politycznego Pawła Gryba i domaga się, aby Rosja natychmiast zapewniła odpowiednią opiekę medyczną wszystkim nielegalnie zatrzymanym Ukraińcom.

Ukraina domaga się kompleksowego badania lekarskiego więźnia politycznego Kremla Pawła Gryba w specjalistycznej placówce medycznej.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-