Ministrowie Spraw Zagranicznych Ukrainy i Turcji spotkają się w Odessie

Ministrowie Spraw Zagranicznych Ukrainy i Turcji spotkają się w Odessie

Ukrinform
W Odessie, w piątek odbędzie się siódme posiedzenie ukraińsko-tureckiej grupy planowania strategicznego pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych Turcji i Ukrainy Pawło Klimkina i Mevlüta Çavuşoğlu - informuje służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"Strony podsumują wyniki współpracy w 2018 roku, określą priorytety i zadania na bieżący rok, wymienią się poglądami na temat szerokiego zakresu zagadnień dwustronnych i kwestie bezpieczeństwa regionalnego" - czytamy w oświadczeniu.

Jak informują w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, najważniejszym punktem negocjacji będzie omówienie środków niezbędnych dla utrzymania aktywnego dialogu politycznego na najwyższym poziomie, szczególnie w kontekście mającego odbyć się w tym roku 8 posiedzenia Strategicznej Rady, pod przewodnictwem prezydentów Ukrainy i Turcji. Strony omówią również współpracę w handlu, współpracę gospodarczą i energetyczną, współpracę w sektorze obronnym oraz perspektywy zakończenia w 2019 r negocjacji w sprawie zawarcia umowy o wolnym handlu między Ukrainą i Turcją, a także współdziałanie obu krajów w ramach organizacji międzynarodowych, w szczególności w ONZ, NATO, OBWE i w Radzie Europy.

Ministrowie spraw zagranicznych będą wymieniać poglądy i oceny na proces militaryzacji Krymu i łamanie praw człowieka przez władzę okupacyjną na półwyspie, sytuację w zakresie bezpieczeństwa w regionie Morza Azowskiego i Czarnego oraz sytuację na Bliskim Wschodzie.

Omówią również przeciwdziałanie rosyjskiej agresji w Donbasie i pokój na wschodzie Ukrainy.

Po zakończeniu negocjacji szefowie zagranicznych ministerstw Ukrainy i Turcji przeprowadzą wspólną konferencję prasową.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-