Niemcy chcą wysłać okręty marynarki wojennej na Morze Czarne

Niemcy chcą wysłać okręty marynarki wojennej na Morze Czarne

Ukrinform
Niemcy zadeklarowały gotowość poparcia Ukrainy w odstraszaniu rosyjskiej agresji zbrojnej, między innymi poprzez zapewnienie wojskowej obecności okrętów Bundeswehry na Morzu Czarnym.

Omawiano to na spotkaniu wiceministra obrony Ukrainy ds. Integracji europejskiej Anatolija Petrenko z pełnomocnikiem niemieckiego MSZ ds. Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej Michaelem Siebertem (Eastern Europe, Caucasus and Central Asia of the Federal Foreign Office of Germany) oraz z Inspektorem Generalnym Bundeswehry, Thomasem Silberhornem - poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy.

"Podczas spotkania strony omówiły perspektywy stworzenia misji pokojowych we wschodniej Ukrainie i rozmieszczenia obserwatorów OBWE w basenie Morza Czarnego i Azowskiego, aby zapobiec eskalacji konfliktu zbrojnego oraz wypracować wspólną strategię uwalniania ukraińskich marynarzy, którzy byli nielegalnie aresztowani przez Federację Rosyjską.”

Strona niemiecka zapewniła gotowość dalszego wspierania Ukrainy w deeskalacji i odstraszaniu rosyjskiej agresji zbrojnej, w tym poprzez zapewnienie obecności wojskowej okrętów Bundeswehry na Morzu Czarnym, w celu uwolnienia ukraińskich marynarzy i kompleksowego wsparcia reform w ukraińskich sektorach bezpieczeństwa i obrony.

Strony przeanalizowały perspektywy rozszerzenia współpracy wojskowo-technicznej między oboma krajami. Podczas spotkania podkreślono również znaczenie dalszego wspierania Ukrainy w procesie integracji euroatlantyckiej, wzmacniania jej partnerstwa z RFN i innymi członkami Sojuszu.

Wyniki spotkania zostaną wykorzystane do przygotowania dialogu wojskowo-politycznego na szczeblu ministrów obrony Ukrainy i Niemiec podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, a następnie w Kijowie podczas oficjalnej wizyty.

Jak donosił Ukrinform, 25 listopada okręty Federacji Rosyjskiej w Cieśninie Kerczeńskiej zestrzeliły i aresztowały trzy ukraińskie okręty wojenne, które przeprowadzały planowe przejście z portu w Odessie do portu w Mariupolu (i 24 marynarzy). Teraz znajdują się w Moskwie, w areszcie śledczym. Wszyscy oświadczyli, że są jeńcami wojennymi.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-